Dominvrt.si
260-litrski rastlinski akvarij

Akvarij - okno v podvodni svet

Katjuša Karlovini
14. 10. 2010 15.22
3

Življenje pod vodo je človeka privlačilo že od nekdaj. Lepoto podvodnega sveta je mogoče občudovati kar doma, pa ne le po televiziji, temveč tudi v akvariju. Katjuša Karlovini iz Društvo akvaristov Aquanubis pa poudarja, da je to okno v življenje pod vodo okras našega doma le, če je pravilno postavljeno in primerno vzdrževano.

Najpomembnejše pravilo akvaristike se glasi: "Hitimo počasi!"

Izberite kakovosten akvarij

Ko se odločamo o postavitvi akvarija, moramo poleg razpoložljivega prostora upoštevati še nekaj osnovnih pravil, ki nam bodo vstop v svet akvaristike precej olajšali. Napačna je miselnost, da so manjše posode primernejše za začetnike. Ravno nasprotno. V manjših akvarijih so napake lahko usodne, saj je časa, da jih popravimo pogosto manj.

Akvarij in vso opremo z omarico vred lahko kupimo v trgovinah za male živali, lahko pa se odločimo tudi za izdelavo po meri in to delo zaupamo profesionalnim steklarjem, specializiranim za izdelavo akvarijev.

Tudi omarica, na kateri bo akvarij stal mora biti statično dovolj močna, da prenese težo akvarija in vode v njem. V omarico ponavadi skrijemo filter, v kolikor se odločimo za zunanjega in vso opremo, da nam le ta ne kazi pogleda na naš podvodni svet.

260-litrski rastlinski akvarij
260-litrski rastlinski akvarij FOTO: Katjuša Karlovini

Brez osnovne opreme ne gre

Osnovna oprema vsakega akvarija so, poleg steklene posode še filter, grelec, termometer, svetlobna enota in akvaristični testerji. Filter je srce vsakega akvarija in kot tak mora biti v primerni kondiciji, torej utečen. V filtru se, poleg mehanske, vrši najpomembnejša, biološka filtracija. Koristne bakterije v njem predelajo za prebivalce akvarijev izredno strupene snovi, kot sta amonijak in nitrit v nitrate, le te pa potrebujejo rastline za svojo rast.

Da pa se te koristne bakterije naselijo, je potreben čas in tu je že drugo, verjetno najpomembnejše pravilo v akvaristiki - “hitimo počasi”.

Šele ko so bakterije naseljene, ko sta tako amonijak kot nitrit neizmerljiva, je čas, da v akvarij naselimo prve prebivalce. Čas utekanja filtra je od akvarija do akvarija različen. Mesec dni je običajno dovolj.

Koralni greben v 360-litrskem akvariju
Koralni greben v 360-litrskem akvariju FOTO: Marko Velikonja

Sladka ali slana voda?

Kakšen akvarij bomo postavili je odvisno od tega, kaj nam je všeč, od naše kreativnosti ter koliko časa (tudi za učenje) in denarja bomo temu namenili. Če se želimo podati v slane vode, bo začetni strošek kar velik, a lepota in barve, ki nam jih pričara koralni greben, bodo ves trud sčasoma poplačali.

Tudi sladkovodni akvariji imajo svoj čar. Na razpolago imamo številne možnosti, od različnih biotopov, kjer poustvarimo takšno okolje, kot ga imajo prebivalci (ribe, kozice, polži, rastline) v svojem habitatu, do mešanih akvarijev in seveda pravih podvodnih vrtov. Tu so predvsem Azijci po zaslugi Takashija Amana naredili velik korak naprej in nekatere njihove kreacije so že prave umetnine.

Biotop akvarij Jezero Tanganjika (720 litrov) akvarista Jureta Šularja
Biotop akvarij Jezero Tanganjika (720 litrov) akvarista Jureta Šularja FOTO: Marko Zupančič
Od vode je odvisno tudi, katere ribice bomo izbrali. Njihove zahteve so namreč precej različne, predvsem trdota in pH. Če se želimo izogniti morebitnim boleznim, bomo to tudi upoštevali.

Akvarij kot zdravilo

Pogled na akvarij in življenje v njem je tudi izvrsten način sprostitve. V tujini, zadnje čase pa tudi pri nas, je vse več ustanov, predvsem bolnišnic, zdravstvenih domov in šol, ki v svojih prostorih gostijo akvarije. “Akvarij je zdravilo, ki ne povzroči nobene škode”, je pred časom zapisal slovenski ihtiolog Anton Kresal. Ima pa stranski učinek. Ko spoznamo vso lepoto, ki nam jo potopljena narava nudi, si želimo še enega.

Narava nas namreč marsikaj nauči, predvsem zavedanja, kako majhni smo in kako malo vemo, nas pa v primeru, da jo spoštujemo, nagrajuje z neizmerno lepoto iz dneva v dan. Tudi doma.

360-litrski rastlinski akvarij
360-litrski rastlinski akvarij FOTO: Katjuša Karlovini

Veliko uporabnih informacij najdemo na spletnih forumih: www.aquanubis.com, www.akvazin.si, www.sloreef.com (morska akvaristika) ter ob obisku Akvarija M v Idriji http://www.akvarij-m.si.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860