Dominvrt.si
Vrtnarka med počitkom

Da bo prihodnje leto v vrtu boljše

Nevenka Breznik
25. 12. 2010 11.33
0

Po letošnjem letu je marsikdo verjetno skoraj obupal nad vrtnarjenjem. Dež, mraz, bolezni in najrazličnejši škodljivci so nekatere vrtove skoraj v celoti opustošili. Edino, na kar smo bili letos lahko ponosni, je bila trava, ki je bila zaradi obilice padavin tudi poleti lepo zelena.

Strokovnjakinja Kluba Gaia Nevenka Breznik priporoča, da si natančneje ogledamo največje tegobe, ki so nam jih na vrtu povzročile obilne dežne kaplje in neobičajno nizke temperature zraka, ob tem pa tudi posledice, ki jih imamo lahko še v naslednji sezoni.

urejanje vrta
urejanje vrta FOTO: iStockphoto

Balkoni so bili bolj prazni

Z balkonskimi rastlinami se letos nismo mogli preveč hvaliti. Ogromno je bilo koreninske gnilobe in plutavosti. Ker so bile temperaturne razlike velike in je bilo veliko dežja, plutavosti skorajda ni bilo mogoče preprečiti. Če smo poleg tega rastline še veliko zalivali, se nismo mogli izogniti gnitju korenin, na kar nas je rastlina opozorila z rumenenjem in odmiranjem starejših listov.

Za naslednjo sezono shranimo le zares zdrave rastline, saj bomo imeli v nasprotnem primeru veliko težav že na začetku sezone. Nove rastline posadimo v kakovostno petkomponentno zemljo za balkonske rastline in rastline že ob presajanju zalijemo s sredstvom proti koreninski gnilobi. Nato pa seveda upajmo na lepo, toplo in sončno poletje …

Z zelenico smo imeli letos najmanj težav
Z zelenico smo imeli letos najmanj težav FOTO: arhiv Kluba Gaia
Z zelenico smo imeli letos najmanj težav
Z zelenico smo imeli letos najmanj težav FOTO: arhiv Kluba Gaia

Trava je bila lepo zelena

Dejstvo je, da smo bili ob slabih vremenskih razmerah lahko zares ponosni le na trato, saj je bila tudi sredi poletja v zelo dobrem stanju. Motil nas je le mah, ki se je zaradi velike vlage kar pogosto pojavljal. Če smo trato redno gnojili in bomo tudi naprej vestno uporabljali sredstvo proti mahu, trati ni prav nič manjkalo.

Rjavkasta jabolka

Posledica hladnega in deževnega poletja je lahko tudi bolj pogosto pojavljanje skladiščnih bolezni oziroma fizioloških motenj, ki se pojavijo po obiranju sadja ali med skladiščenjem. Te motnje niso posledica napada škodljivcev ali bolezni, temveč neugodnih rastnih in vremenskih razmer, prezgodnjega ali prepoznega obiranja in nepravilnega skladiščenja.

Posledica neugodnega vremena je zlasti porjavitev kožice na jabolkih, ki se najpogosteje kaže pri sorti granny smith in rdeči delišes, pojavi pa se lahko tudi pri jonagoldu. Zunanje plasti kožice lisasto porjavijo, meso v plodu pa ostane nepoškodovano. Porjavitev kožice lahko deloma preprečimo ali vsaj ublažimo, če posvetimo dovolj pozornosti pravilni rezi jablan, ki omogoči dobro osvetlitev vseh plodov. Veliko prispeva tudi pravi čas obiranja in skladiščenje pri največ 90-odstotni zračni vlagi.

Vrtnarka med počitkom
Vrtnarka med počitkom FOTO: iStockphoto

Poleg kožice lahko porjavi tudi peščišče. K temu pojavu so najbolj nagnjene sorte jabolk boskop, breaburn in gloster. Plodovi so lahko na videz popolnoma lepi, notranjost pa je neuporabna. Porjavitev peščišča lahko preprečimo s predčasnim obiranjem.

Zaradi številnih bolezni bo po koncu odpadanja listja izredno pomembno, da odstranimo in uničilmo vse odpadle liste, drevesa in jagodičevje pa poškropimo z bakrenim pripravkom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860