Dominvrt.si
Bazen ni niti majhna niti kratkotrajna naložba, zato njegovo lego in postavitev skrbno načrtujmo.

Domači vrtni bazen

N.L.
23. 06. 2010 12.04
3

Vrtni zasebni bazeni nam ponujajo ter omogočajo možnost ohladitve in sprostitve v vročih poletnih dneh. Vsak bazen pa zahteva posebno, pravilno in redno vzdrževanje. O njegovi izbiri, gradnji in vzdrževanju nam je več povedal Luka Remic iz podjetja Remax.

Osnovni pogoji za domači zunanji bazen

Pogoji za postavitev bazena na vrtu so predvsem odvisni od tipa bazena.

Če imamo v mislih prostostoječi montažni bazen, ki ga postavimo kar na teren, na zemljo, je potrebno imeti dovolj prostora (glede na velikost bazena), teren pa mora biti dovolj utrjen. Na lokacijo bazena oziroma čistilne naprave je potrebno še pripeljati elektriko.

Pri vgradnih bazenih ponavadi na lokacijo pripeljemo še dovod vode in odvod kanalizacije. Ostalo je odvisno od vgrajene opreme in želja kupca.

V zadnjih letih postajajo vse bolj priljubljeni plavalni ribniki in naravni bazeni, ki za svoje delovanje ne potrebujejo sredstev za vzdrževanje.

Tipi domačih bazenov

Najbolj enostaven tip domačega bazena je montažni prostostoječi bazen, ki ga lahko postavimo kar na zemljo. Nato poznamo še zidane in betonske bazene, ki jih lahko oblečemo s PVC oblogo ali keramičnimi ploščicami. Zidani bazeni, oblečeni s PVC oblogo, se pri nas delajo najpogosteje. Manj pogosti, vendar tudi interesantni so poliestrski bazeni, kjer se bazenska školjka v enem kosu pripelje na lokacijo.

Izbira lokacije in termina gradnje

Najbolj primerne lokacije za bazene so čimbolj sončne, saj je kopanje na soncu ponavadi najbolj prijetno. Sončna lega bazena tudi omogoča daljše kopalne sezone, brez dogrevanja vode.

Najprimernejši čas za gradnjo bazena je pomlad ali jesen. Gradnja bazena v najboljšem primeru lahko traja le 4-5 dni, običajno pa 3-4 tedne. Najhitreje so gotovi montažni in poliestrski bazeni, zidani in betonski pa zaradi več gradnje potrebujejo nekaj več časa.

Zahtevnost gradnje bazena je odvisna od tipa bazena, ki ga želimo graditi, in seveda od naših spretnosti in sposobnosti. Gradnje nekaterih bazenov se lahko lotimo sami, če smo vsaj malo tehnično usposobljeni, pri drugih pa to ni pametno. Vsekakor pa je priporočljivo pred tem dobro preučiti zadeve in se posvetovati s strokovnjaki.

Bazen ni niti majhna niti kratkotrajna naložba, zato njegovo lego in postavitev skrbno načrtujmo.
Bazen ni niti majhna niti kratkotrajna naložba, zato njegovo lego in postavitev skrbno načrtujmo. FOTO: iStockphoto

Vzdrževanje

Vzdrževanje bazena vključuje več področij, ki si čez leto sledijo nekako takole:
pomlad:
priprava bazena na kopalno sezono: praznjenje bazena, čiščenje bazena, pregled sistema, polnjenje in zagon bazena
pomlad, poletje, jesen:
redno vzdrževanje bazenske vode, ki ga delimo na:
- fizično čiščenje vode: to delo opravlja filtrirna naprava in bazenski sesalec, ki fizično odstranjuje umazanijo iz vode in s tem zmanjšuje potrebo po sredstvih za vzdrževanje vode; manj umazanije pomeni manj sredstev
- priprava vode s sredstvi za vzdrževanje vode: uravnavanje pH vrednosti, dodajanje dezinfekcijskega sredstva in sredstva za preprečevanje nastanka alg …
jesen:
priprava bazena na prezimovanje: praznjenje polovice vode iz bazena, praznjenje vode iz filtrirnega sistema, dodajanje sredstev za prezimovanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854