Pokanje korenov in gomoljev
Pokanje plodov največkrat opazimo na korenčku, krompirju, črni redkvi in redkvici. Vzrok za ta pojav je stres, ki ga rastlina doživi zaradi suše, težave pa povzroča tudi zbita zemlja. Ob pomanjkanju padavin rastline utrdijo celične stene, da bi izgubile čim manj vlage. Če se suša nadaljuje, postanejo te celice neprožne.

Ob močnejših padavinah se deformirajo, zato koreni in gomolji popokajo. Da bi pokanje omejili, iz asortimenta gnojil izločimo mineralna dušična gnojila, ob hitrih spremembah vremenskih razmer pa rastline zalijemo s tekočim organskim gnojilom na osnovi morskih alg, ki povečuje odpornost rastlin.
Zalivanje ponavljamo na štiri do pet dni, vse dokler se suša ne konča. Namakamo tako, da voda prodre tudi v globlje plasti zemlje, priporočljivo pa je še, da tla zastremo z rastlinsko zastirko.
Razvejani, nepravilno oblikovani koreni in koreni z laski
Pri mladih rastlinah je korenina izredno tanka in nežna. Če pri rasti v globino naleti na oviro, se zvije, lahko tudi okoli sosednje korenine, ali celo zaključi rast. Posledica so nenormalno oblikovani in zaviti koreni.

Črne lise na plodovih
Pri visokih temperaturah na paradižniku pri muhi pogosto opazimo velike, črne lise, na papriki pa rjave ali temno sive madeže na konici plodov. Vzrok za to je pomanjkanje kalcija.
Da bi pojav preprečili, takoj ko se prične vroče vreme, pazimo na redno zalivanje, rastline pa tudi škropimo s kalcijevim listnim gnojilom. Slednje raztopimo v vodi in z mešanico poškropimo po listih pod in nad novonastalimi plodovi, ko venčni listi odpadejo. Poškropimo tudi ostale plodovke, saj do pomanjkanja kalcija pride veliko prej, kot se to pokaže navzven.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV