„Eko“, „bio“ in „naravno“ so oznake, ki nas v zanjih letih vabijo k nakupu s številnih embalaž in polic. Nekateri jim v duhu varovanja okolja slepo zaupajo in svoj dom vestno zalagajo z „naravi prijaznimi“ proizvodi, spet drugi so prepričani, da gre pri eko trendu le še za eno premišljeno in spretno izpeljano marketinško potezo.
Resnico, ki je kot ponavadi nekje vmes, nam je pomagala odkriti Barbara Bedenk, direktorica podjetja Ekoteka. Skupaj z njo smo raziskali nekaj najpogostejših (ne)resnic o eko čistilih.
1. Eko čistila so izdelana izključno iz naravnih sestavin
NI RES. Eko oziroma ekološko namreč pomeni, da čistilo po uporabi, se pravi, ko pride v vodo ali zemljo, nima slabega vpliva na okolje. Ni pa nujno, da je izdelano izključno iz na primer limoninega soka, soli in zelišč. Pri uporabi pojma „naravno“ pogosto nastaja zmeda.
2.Eko čistila ne škodujejo okolju
RES JE. Kakovostna ekološka čistila, potrjena s certifikatom kakovosti - evropska Eko marjetico - so namreč več kot 90 odstotno bio razgradljiva.
Pri tem se upoštevata dve vrsti biorazgradljivosti – primarna, ki pomeni, da je čistilo samo po sebi razgradljivo in okolju neškodljivo, in sekundarna, ki pomeni, da je čistilo razgradljivo tudi po uporabi, se pravi po tem, ko se nanj vežejo umazanija in maščobe.
3. Eko čistila so manj učinkovita od običajnih
NI RES. Učinkovitost vseh čistil, tudi ekoloških, je seveda odvisna od njihove kakovosti in proizvajalca, torej se od znamke do znamke razlikuje.
Najkakovostnejša eko čistila – tista, ki se lahko pohvalijo z Eko marjetico oziroma evropskim eko certifikatom – morajo biti po učinkovitosti primerljiva z najbolj učinkovitim čistilom na „neekološkem“ trgu in tako ne čistijo prav nič slabše od proizvodov, ki smo jih vajeni.
4. Eko čistila so dražja od običajnih
NI RES. Podobno kot učinkovitost je tudi cena eko čistil različna za različne znamke in ni vedno premosorazmerna s kakovostjo. Nekatera zelo kakovostna eko čistila se nam morda zdijo draga, ko jih primerjamo s podobnimi pakiranji običajnih čistil, vendar so pogosto dražja zato, ker so bolj koncentrirana.
To pomeni, da so močnejša in da jih posledično porabimo manj, kar pomeni, da nas tudi manj stanejo.
5. Eko čistila so prijazna tudi do uporabnika
RES JE. Poleg tega, da so prijazna do okolja, so eko čistila prijazna tudi do uporabnika. Brez težav jih uporabljajo alergiki, otroci in ljudje s suho in občutljivo kožo. Seveda pa je tudi pri eko čistilih potrebno upoštevati doziranje in navodila za uporabo.
6. Eko čistila je v trgovinah težko najti
DELNO RES. Žal je še vedno tako, da so prodajne police precej bolje založene z „običajnimi“ kot z eko čistili. Kar pa ne pomeni, da slednjih v trgovinah ni.
Najdemo jih predvsem v prodajalnah z zdravo prehrano, v nekaterih večjih trgovskih centrih in seveda v spletnih trgovinah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV