V tem obdobju moramo biti pozorni, da se jim ne približamo in da ne izzovemo njihovega obrambnega obnašanja, ki se ponavadi konča s pikom. Želo os je gladko, zato ga z lahkoto izvlečejo in znova pičijo.
Kot večina žuželk so tudi ose hladnokrvne živali, zato visoka temperatura in zračna vlaga še dodatno povečata njihovo aktivnost in s tem tudi agresivnost. Ko se počutijo ogrožene ali ko pičijo, sprostijo v okolico posebne hormone, ki povečajo agresivnost drugih žuželk iste vrste, ki so v bližini.
Pri večini ljudi pik povzroči bolečino in rdečico, v posameznih primerih pa lahko pride tudi do zatekanja. Pri ljudeh z alergijami so nevarni piki v mehkejše dele telesa ali predel glave, predvsem v vrat in ustno votlino, ko lahko zaradi zatekanja pride do oviranega dihanja. V takih primerih lahko sledi tudi hujša slabost in je potrebno zdravljenje v bolnišnici.
Ukrepanje po piku
Ose nas ne napadajo kar same. Zelo pomembno je, da jih ne dražimo in da skrbimo, da je hrana in pijača zaprta v posodah. Pozorni moramo biti tudi na morebitne madeže politih sokov, ki jih je potrebno nemudoma obrisati, preden do njih pridejo ose.
Če pa nas osa vseeno piči, mesto vboda operemo z večjo količino mrzle vode ter uporabimo antiseptično kremo.
Na obolelo mesto lahko polagamo tudi hladne obkladke, ki preprečijo nastanek otekline. V primeru hujše reakcije čim prej poiščemo zdravniško pomoč.
Kako se znebiti osirja
Večjo težavo predstavljajo osja gnezda, ki si jih živali zgradijo v bližini naših bivalnih prostorov in v katerih je lahko tudi do dvesto živali. Pogosto nas člani Kluba Gaia, največjega kluba ljubiteljev vrtnarjenja pri nas, kličejo zaradi osjih gnezd na podstrešjih, v dimnikih in razpokah med stenami.
V takih primerih je priporočljivo, da se gnezda tretira. Še posebej takrat, ko so v bližini otroci, ki bi lahko živali razdražili in bi jih te popikale.
Ose in njihova gnezda lahko učinkovito zatremo z insekticidom proti osam in sršenom. Pri uporabi insekticidnih pripravkov je pomembno, da so le-ti preprosti za uporabo in se lahko z njimi prši z razdalje 4 do 6 metrov, tako da nismo izpostavljeni razdraženim osam, ki bi nas lahko pičile.
Najučinkovitejše je zatiranje v zgodnjih jutranjih urah, ob nižjih temperaturah, ko so živali manj aktivne ali pozno zvečer, kadar je večina os že v gnezdu.
Vsekakor pa je zelo pomembno, da se omejimo zgolj na zatiranje os, ki so le v bližini naših domov ali celo v stavbah. Nikakor ne smemo pršiti živali, ki se pojavljajo prosto v naravi, saj se njihovim pikom lahko izognemo.
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV