Dominvrt.si
priprave na vrtnarjenje

Kaj posaditi pod drevo?

Nevenka Breznik
17. 10. 2011 15.00
1

Drevesa so ogrodje vsakega vrta, prostor pod njimi pa je včasih težko oblikovati. Zaradi sence in razraslih korenin je trava pod drevesi ponavadi slaba, opozarja strokovnjakinja Kluba Gaia Nevenka Breznik. Kako torej saditi pod velikimi drevesi in katere rastline bodo na tem prostoru najbolje uspevale?

Goste krošnje zadržujejo dež, zato so rastline pod njimi velikokrat žejne, zaradi korenin pa je pogosto otežena košnja trave.

Za sajenje pod drevesi vedno izberimo trajnice.
Največjo pozornost pri sajenju rastlin pod obstoječe drevo moramo nameniti koreninam tega drevesa, pravi strokovnjakinja prijaznega kluba, ki svetuje in izobražuje ljubitelje vrtnarjenja. Večinoma si predstavljamo, da so korenine razporejene tako kot krošnja, samo v obratni smeri. Vendar se večina korenin drevesa največkrat nahaja tik pod površjem zemlje in se razrašča precej dlje kot sega krošnja drevesa.

sajenje pod drevo
sajenje pod drevo FOTO: arhiv Kluba Gaia

Ne nasipajmo zemlje pod drevo!

Zelo enostavna rešitev sajenja rastlin pod obstoječe drevo bi bilo nasipanje nove prsti okrog drevesa, vendar lahko to drevesu zelo škodi. Dodana zemlja namreč korenine pokoplje in jim s tem močno zmanjša dovod kisika in vode. To lahko v skrajnem primeru pripelje do počasnega propadanja drevesa.

Rastline, primerne za sajenje pod drevesi

Za sajenje pod drevesi vedno izberimo trajnice.Enoletnice je namreč potrebno vsako leto zamenjati in na novo posaditi, kar povzroča vedno nove poškodbe drevesnih korenin in s tem stres za drevo. Med zelnatimi trajnicami so za ta namen primerne kresnice (Astilbe spp), srčki (Dicentra spp.), hoste (Hosta spp.), trobentice (Primula spp),…

Zelo praktične so pokrovne rastline, kot npr.:debelačka (Pachysandra), zimzelen (Vinca minor), plazeči skrečnik (Ajuga reptans)… Pod drevesi z gosto krošnjo sadimo spomladi cvetoče čebulnice, kot npr.: anemone (Anemone blanda), žafrane (Crocus vernus), zvončke (Galanthus nivalis), narcise (Narcissus spp.)

priprave na vrtnarjenje
priprave na vrtnarjenje FOTO: iStockphoto

Kako sadimo

Najprej si natančno označimo velikost in obliko območja, ki ga nameravamo zasaditi. To lahko naredimo tudi s pomočjo vrvice, ki jo napeljemo okrog količkov. Če je pod drevesom trava, jo zelo previdno ročno odstranimo. Pri tem smo previdni, da ne poškodujemo korenin. Za to opravilo si izberemo dan, ko tla niso preveč mokra, saj bi se prst sprijemala. Če to opravilo ni končano v enem dnevu, je potrebno gole korenine zakriti s prstjo ali organsko zastirko, da se ne izsušijo.

Nato na površino, s katere smo odstranili rušo, nanesemo plast vrtne zemlje, ki naj bo tako debela, kot je bila prej travna ruša. Rastline previdno izlončimo in razporedimo po površini, pri tem pa upoštevamo njihovo končno velikost in širino. Izkopljemo sadilne jamice in rastline posadimo. Zemlji, s katero jih zasipamo, dodamo še dolgodelujoče organsko gnojilo v obliki pelet.

sajenje pod drevo
sajenje pod drevo FOTO: iStockphoto

Kadar je območje ob drevesu zelo zaraščeno in veliko. Lahko uporabimo za odstranjevanje obstoječe trave in plevela tudi totalni herbicid. Ta herbicid lahko uporabimo le pod starejšimi drevesi, pri tem pa zelo pazimo, da ne pride v stik z listi in drugimi zelenimi deli drevesa. Ko rastline pod drevesom odmrejo, počakamo še nekaj dni, nato pa lahko nove rastline posadimo kar v odmrlo travno rušo, ki jo prekrijemo s tankim slojem prsti, ki mu primešamo dolgodelujoče organsko gnojilo v obliki pelet. Rastline še zalijemo in dodamo tanko plast organske zastirke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854