Pri setvi nove trate najprej izravnamo zemljišče
Ko so tla prekopana, začnemo s planiranjem ali izravnavo zemljišča. Pomembno je, da zagotovimo enakomeren padec zemljišča zaradi odtekanja padavinske vode. Tla najprej grobo izravnamo. Pri tem izravnamo izbokline in kotanje, saj bi nam lahko kasneje povzročale težave pri košnji. Nato sledi fino planiranje, kjer smo bolj natančni in se trudimo, da bi zemljišče popolnoma izravnali in odstranili vse kamne, večje od 1 cm.
Na izravnano zemljišče enakomerno potresemo dolgodelujoče organsko gnojilo in ga v tla rahlo zadelamo z grabljami. Nato pa pričnemo s setvijo.

Čas setve
Če smo doma na podeželju, kmalu ugotovimo, da je jeseni najprimernejši čas za setev nove in obnovo stare trate prav v času setve ozimnih žit. To obdobje pa traja od sredine septembra do sredine oktobra in ga upoštevamo tudi v mestih in strnjenih naseljih, kjer teh poljedelskih ciklusov največkrat ne zaznamo.
Izbor primerne travne mešanice
Dobro je vedeti, da v naravi ni trave, ki bi sama bila primerna za vse vrste potreb, zato za trate ponavadi uporabljamo mešanice trav, ki rastejo skupaj in omogočajo, da je trava odporna na mah in bolezni, trpežna na teptanje in hojo, enakomerna, gosta, lepo zelena, hitro rastoča in dolgotrajna ipd.

Če smo bolj zahtevni, pa uporabimo posebno mešanico semen, ki ima obloženo seme, s čimer omogoča boljši stik s podlago in zdrav mladostni razvoj. Prednost je tudi, da obloženega semena tudi ptiči ne marajo. Po setvi površino povaljamo, da se seme lepo sprime s podlago.
Zadnja košnja in gnojenje s specialnimi gnojili
Trata jeseni zelo počasi raste, vendar jo pred zimo še vedno redno kosimo. Priporočljiva višina košnje je 3 do 4 cm. Ker so dnevi vedno krajši, noči pa daljše in je v zraku tudi vedno več relativne zračne vlage, pazimo, da je trata ob košnji suha. Trata, ki ostane na pokošeni travni površini, preprečuje zračenje in dihanje trate, zato se ustvarijo razmere brez kisika. V takem okolju posamezne travne bilke počasi odmirajo.
Obstoječo trato lahko do konca meseca septembra še zadnjič pognojimo s specialnim gnojilom za trato. Trata v celem letu potrebuje enakomerno in uravnoteženo prehrano. Pri 4-5 kratnem gnojenju s »klasičnimi« gnojili porabimo 3 do 5 krat več gnojila kot z uporabo pametnega membranskega gnojila, s katerim gnojimo samo enkrat v letu.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV