Primerna vlažnost zraka
Treba je vedeti, da večina sobnih rastlin v naravnem rastišču uspeva v območjih, kjer je sončna svetloba prisotna okoli 12 do 14 ur na dan, temperatura se giblje med 18 in 30 stopinjami Celzija, zračna vlaga pa je skoraj 100-odstotna.
V naših podnebnih pogojih se tem razmeram v zimskem času le stežka približamo. V najboljšem primeru imajo rastline v notranjih prostorih na voljo 8 ur sončne svetlobe in temperaturo med 15 in 23 stopinjami Celzija, zračna vlaga pa je običajno prenizka. Zaradi ogrevanja se v notranjih prostorih ta giblje okrog 20 %, zato si lahko pomagamo z dobrim vlažilcem zraka. Rastline razporedimo čim bližje vlažilcu oz. drugemu viru vlage.
Tisti, ki niste zagovorniki sodobne tehnologije, si lahko pomagate tudi tako, da rastline postavite v plitev pladenj s prodniki in ga napolnite z vodo. Tudi na ta način bomo rastlinam zagotovili primerno vlažnost.
Potrebe sobnih rastlin po vlažnosti zraka se med seboj nekoliko razlikujejo. Večini večjih rastlin ustreza že 40-odstotna zračna vlaga, medtem ko manjše rastline potrebujejo od 50- do 60-odstotno zračno vlago.
V toplih in suhih prostorih jim nekoliko pomagate tako, da jih v zgodnjih jutranjih urah pršite po listih, na radiatorje postavite napolnjene posode z vodo ali vlažne brisače.
Centralna kurjava ustvarja suh zrak, zato je sobne rastline treba odmakniti od vseh toplotnih virov. Zaradi vročega zraka se lahko spodbudi tudi šibka in vzdolžna rast, ki pa za rastline ni dobra. Če je le mogoče temperaturo na termostatu naravnajmo nekoliko nižje, med 15 in 20 stopinjami Celzija, in oblecimo jopico.
Zaradi ogrevanja rastline tudi težje dihajo, zato tiste z zelenimi listi poškropimo z naravnim balzamom za liste, ki širi listne pore in tako rastlinam omogoča lažje dihanje. Vrača pa jim tudi naraven lesk in sijaj.
Škodljiv vdor hladnega zraka in prepih
Ker so rastline zaradi večjih potreb po svetlobi blizu oken, jim hladen zunanji zrak lahko poškoduje liste, pravi Davor Špehar, strokovnjak kluba Gaia. Običajno povzroča sušenje listov in v skrajnem primeru celo propadanje rastline, zato jih od okna odmaknimo vsaj za 15 cm.
Posamezne prostore zračite ločeno, da ne pride do prepiha, saj ta prav tako škoduje rastlinam. Še večja nevarnost za sušenje listov in propadanje rastline je, če se rastlina nahaja v bližini vhodnih vrat, kjer temperatura niha celo za 20 do 30 stopinj Celzija. Zato vse rastline odmaknite tudi od zunanjih vrat, da jih ne ogroža vdor hladnega zraka.
Zagotovimo dovolj svetlobe
Sobne rastline v zimskem času potrebujejo več svetlobe, kot je v notranjih prostorih lahko zagotovimo. Moč svetlobe pade tudi za polovico, ta pa se še dodatno zmanjša tudi zaradi oddaljenosti rastlin od okna. Zato se v tem času pri sobnih rastlinah lahko pojavi rumenenje listov. V pomladanskem in poletnem času smo večino sobnih rastlin postavili na severna in vzhodna okna. V zimskem času pa jih premaknemo na južne in zahodne police.
Tako oskrbovane bodo uspešno kljubovale pomanjkanju svetlobe. Za dodatno osvetljevanje lahko uporabite različne svetlobne vire, pazite le, da so rastline dovolj oddaljene od žarnic, da ne pride do ožigov. Če so listi preblizu svetlobnemu viru, se lahko zaradi prevelike toplote poškodujejo. Ob postavitvi rastline večkrat pregledamo in preverimo, ali so na varni razdalji. Hvaležne pa nam bodo tudi za dobro kroženje zraka, ki ga lahko zagotovimo kar z manjšim ventilatorjem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV