Dominvrt.si
Jabolko na drevesu

VIDEO: Uspešno cepljenje sadnih dreves

Dominvrt.si
18. 07. 2012 13.20
0

Cepljenje sadnih dreves je uspešno, če ga izvajajo strokovni in natančni ljudje. Postopek se lahko opravi tudi avgusta, mi pa smo za vas pripravili video prispevek, v katerem nam Matjaž Maležič iz drevesnice Studenec pokaže dva načina.

Avgust - čas za precepljanje sadnega drevja

Zaraščanje cepljenega dela je uspešno zlasti v poznem poletju in spomladi. Cepilne zveze različnih rastlin so uspešne pri genetsko sorodnih in skladnih kombinacijah rastlin.

Potreben material in orodje za cepljenje.
Potreben material in orodje za cepljenje. FOTO: arhiv Kluba Gaia
Sicer cepilne zveze sploh ne nastanejo ali pozneje propadejo in odmrejo.V poletnem času lahko uporabimo ploščično in T-okulacijo.

Cepljenje je uspešno, če ga izvajajo ljudje, ki so strokovni in natančni. Tako bomo uspešno razmnožili sorto, ki bo rasla na 'novih' koreninah.

Sorta (cepič) bo prispevala nadzemni del, podlaga pa predvsem korenine in koreninski vrat. Za cepiče naberemo dobro dozorele letošnje poganjke. Precepljali pa bomo na dvoletni ali dobro dozoreli enoletni les.

Cepiči naj bodo preverjeni

Predhodno je potrebno preveriti, ali so nabrani cepiči zdravi. Na to bodimo še posebno pozorni, če cepiče dobimo ali nabiramo pri znancih ali 'dobrih' prijateljih. Pred nabiranjem cepičev je seveda potrebno pomisliti tudi na primerno podlago.

Pomembna je tudi podlaga

V drevesnicah lahko glede na namen sajenja izbiramo med različnimi podlagami. Podlaga novonastalemu drevesu prispeva korenine in koreninski vrat. Prek teh delov podlaga vpliva na rast in razvoj novo nastalega drevesa. Ta vpliv je veliko močnejši kot vpliv cepiča na končno drevo.

Pri jablanah najpogosteje zasledimo podlage M9, MM 106, MM 111 in sejanec, ki ga največkrat uporabimo pri domačem cepljenju. Na sejanec uspešno cepimo slive, marelice, breskve, češnje, hruške, jablane in še nekatere sadne vrste.

Za domače cepljenje jablan najpogosteje uporabljamo sejanec jablane, ki je najbujnejša jablanova podlaga. Kot seme se najpogosteje uporablja gozdna jablana ali lesnika.

Precepljena češnja
Precepljena češnja FOTO: arhiv Kluba Gaia

Jablanov sejanec

Drevesa, ki so cepljena na jablanov sejanec, dosežejo višino do 10 m, vstop v rodnost je zelo pozen, rast pa zelo bujna. Zaradi velike bujnosti ga uporabljamo za visokodebelne travniške nasade. Tako cepljeno drevo tvori močne korenine, veliko krošnjo in ne potrebuje opore. Polno rodnost pa doseže šele po desetem letu.

Dejstvo je, da na sejanec cepljeno drevo zraste v »višave«.

Jablana, ki je cepljena na sejanec oz. bujno podlago", na vrtu zahteva več prostora. Takšno drevo je rodno dalj časa in je manj občutljivo za razne bolezni. Vstop v rodnost je nekoliko kasnejši, kot pri drevju, ki je cepljeno na šibko podlago. Bujnost rasti nikakor ne bomo omejili z močno rezjo, kar je velikokrat zaslediti pri hobi sadjarjih.

Zaradi tega posega se zgodi, da drevo vsako leto bujno raste pridelka pa še po desetletju preprosto ni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698