Kot nam je povedal dr. vet. med. Matej Zupanc, klopi prenašajo številna resna obolenja, kot so borelioza, erlihioza in babezioza. »Za okužbo z eno ali več izmed naštetih bolezni je dovolj že en sam prisesan, okužen klop. Okužba z njimi pa ima lahko za posledico akutne in kronične bolezni z različnimi neznačilnimi kliničnimi znaki. Te bolezni je navadno težko zdraviti, v nekaterih primerih lahko celo ogrožajo življenje ali ostanejo doživljenjski problem.«
Znaki bolezni se lahko pojavijo nekaj dni do nekaj mesecev po okužbi. Najpogostejši znak je šepanje na eni ali več tačkah, ki lahko mine samo od sebe.
Drugi znaki, ki se tudi lahko pojavijo, so povišana telesna temperatura, neješčnost, povečane bezgavke, neživahnost, nevrološke težave. Žival ima lahko tudi težave z očmi, ledvicami, jetri, srcem in kožo. »Znaki lahko pojenjajo in se ponovno pojavljajo,« so nam pojasnili v Veterinarski bolnici Šentjur.
Erlihioza - prizadene bele krvničke
Znaki obolenja lahko nastopijo od 8 do 20 dni po piku klopa. »Gre za povišano temperaturo, neješčnost, povečane bezgavke, utrujenost, apatičnost, hujšanje, povečano nagnjenost h krvavitvam, spremembe na očeh, izcedek iz oči in nosu, živčna odstopanja, šepanje, okorno hojo, bolečine, lahko tudi kašelj in težave z dihanjem.«
Babeziozo - prizadene rdeče krvničke
Prve znake bolezni lahko opazimo 2 do 5 dni po okužbi. Bolezenski znaki so povišana telesna temperatura, utrujenost, neješčnost, blede ali rumene sluznice ter temno rdeč do rjav urin. »Bolezen se lahko v hudih primerih konča s poginom.«
Preventiva – najboljša zaščita pred nevarnimi boleznimi
Priporočljivo je, da žival po vsakem sprehodu temeljito pregledamo po celem telesu in odstranimo morebitne klope. Če klopa odstranimo takoj, ko ga opazimo, je manjša verjetnost, da bo prišlo do prenosa bolezni. Povzročitelj borelioze denimo potrebuje okoli 24 ur, da preide iz klopovega črevesja v njegove slinske žleze.
Insekticidna sredstva za preventivo pred klopi
Obstajajo sredstva v obliki kožnega poliva, pršil in ovratnic. Večina sredstev je kombiniranih in učinkujejo na več vrst insektov hkrati. Tako delujejo navadno na bolhe in klope hkrati, lahko pa še na muhe komarje in peščene muhe.
»Proti bolham večina sredstev deluje 3 mesece, proti klopom pa samo en mesec. Pomembno je tudi, da sredstva, ki so namenjena psom, ne dajemo mačkam in obratno oziroma se vedno posvetujemo s prodajalcem,« nas je opozoril veterinar in dodal: »Pri psih, ki so veliko v naravi, je najboljša kombinacija ampul in ovratnice. Ovratnica klope odganja, če pa se slučajno kakšen klop prime, pa se zaradi učinkovine iz ampule posuši in odpade stran.«
Pravilno odstranjevanje klopov
Klope odstranjujemo s pomočjo učinkovitih pripomočkov za odstranjevanje klopov. S posebno pinceto primemo klopa in ga v smeri urinega kazalca izvlečemo iz kože. Potem mesto ugriza razkužimo, klopa pa uničimo.
»Ugriz klopa je boleč in povzroča reakcije, lahko tudi alergijske, največkrat pa ostane na mestu, kjer je bil pritrjen klop, bulica. Ta ni nevarna in počasi izgine, pri nekaterih živalih lahko ostane tudi do nekaj tednov.«
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV