Če želimo na svojem koščku zemlje vrtnariti ekološko, se pravi v skladu z naravnim okoljem, se moramo tako pri izbiri rastlin kot pri gnojenju in obdelovanju vrta držati nekaj preprostih pravil.

V vrtove sodijo predvsem avtohtone rastline, kar velja tako za zelenjavni, okrasni in sadni vrt. Veliko tujerodnih je pobegnilo čez vrtne plotove in sedaj podivjane ogrožajo domače rastje ob vodotokih, prometnicah in marsikje drugod.
Slovenija premore obilo domačega rastja, tudi kulturnih rastlin, z žlahtno patino preteklosti in potrjeno prilagoditvijo našem podnebju. Tako v sadnih nasadih, kot v drugih vrtnih segmentih so že davno od tega našle svoje mesto prekaljene stare sorte, ki naj nadaljujejo svoje poslanstvo še naprej. Vsaj v svojih vrtovih smo lahko »domači«, globalizacijo pa pustimo na drugi strani plota.
Pri ekološkem vrtnarjenju se predvsem izogibajmo rabe pesticidov in mineralnih gnojil. Poskrbimo za kroženje organske snovi na vrtu, primanjkljaj pa dopolnjujemo z zelenim gnojenjem in dodajanjem hlevskega gnoja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV