
Večina balkonskih rastlin je enoletnic in jih po končanem cvetenju zavržemo. Nekatere, na primer pelargonije, verbene, fuksije in spreminjavke pa že v avgustu razmnožimo s potaknjenci. Preden jih pospravimo, jih še zalijemo s sredstvom proti koreninski gnilobi. Ko rastline za čez zimo prenesemo v svetel hladen prostor, jim listi velikokrat porumenijo in odpadajo, odpadejo pa tudi vsi cvetni popki, ki se še niso odprli. Pozorno odstranimo vse odmrle dele, saj se nanje zelo hitro naseli siva plesen.
Posodovke ponavadi prezimljamo v hladnem in svetlem prostoru s temperaturo pod 15 stopinj Celzija. Posamezne vrste rastlin potrebujejo različno temperaturo za prezimljanje in pogosto je ravno temperatura, ki je previsoka, glavni vzrok, da neka rastlina ne cveti.
Tako denimo Eucalyptus prezimljamo le na svetlem oknu pri temperaturi od osem do deset stopinj Celzija. Juka prezimi v svetli kleti ali v katerem drugem prostoru, kjer ne zmrzuje, včasih pa tudi zunaj, če jo dobro zaščitimo s slamo ali smrečjem. V milejšem podnebju, denimo na Primorskem, lahko prezimi tudi zunaj brez zaščite.
Oleander za prezimljanje ni posebno občutljiv. Prezimljamo ga v hladnem in svetlem prostoru, kjer je temperatura višja kot štiri stopinje. Preden oleander odnesemo v notranje prostore, ga dobro pregledamo, saj se na njem pogosto naseli pršica ali kapar.
Proti obema škodljivcema rastlino poškropimo z ekološkim insekticidom na osnovi kalijevih soli, proti kaparju pa uporabimo naravni pripravek na osnovi ogrščičnega olja, ki je v obliki razpršilke. Tako že preventivno poskrbimo, da se škodljivci ne bodo preveč razmnožili.
Pogosta posodovka, ki jo lahko vidimo tako v mestu kot podeželju, je avkuba. Avkubo prezimimo v svetlem prostoru, kjer ne zmrzuje, najbolje pri temperaturi okoli sedem stopinj Celzija. Zalivamo jo zelo malo, prostor pa večkrat prezračimo.
Kasijo prezimimo v svetli kleti na temperaturi od pet do deset stopinj, kdor pa je ponosni lastnik banane, pa se mora zavedati, da za prezimljanje potrebujemo ogrevan rastlinjak, ki naj bo svetel in ogret na 18 do 20 stopinj.

Debelna fuksija in modra lilija
Debelni fuksiji jeseni odpadejo listi. Prezimujemo jo na hladnem, kjer ne zmrzuje in zelo varčno zalivamo.
Modro lilijo ali agapant prestavimo v hišo v zmerno topel prostor s približno 15 stopinjami. Tudi svinčevec ali plumbago med prezimljanjem izgublja listje, vendar jih spomladi hitro obnovi. Ko rastlino prenesemo v notranji prostor, odrežemo vse predolge mladice.
Če je mladih poganjkov malo, jih prikrajšamo na dve očesi. Idealno je, če prezimi pri v svetlem prostoru, temperatura naj bo od štiri do osem stopinj Celzija. Čim manj zalivajmo, saj mora biti zemlja med počitkom skoraj suha ali zelo malo vlažna.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV