Dominvrt.si
Hišne muhe prenašajo kolero in tuberkolozo.

Zaščita pred muhami

Marko Devetak
19. 07. 2010 14.01
0

Topli dnevi prinašajo neželene goste, muhe. Strokovnjak Marko Devetak iz Kluba Gaia, prijaznega izobraževalnega kluba ljubiteljev vrtnarjenja, svetuje, kako se jih najlaže znebimo, saj povzročajo mnoge nevšečnosti in celo bolezni.

Muhe so znane povzročiteljice bolezni. Povzročajo jih lahko bodisi ob neposrednem stiku s človekom ali živaljo, ali pa so posredni prenašalci drugih patogenih organizmov. Med pomembnejše bolezni, ki jih prenašajo muhe, sodita griža in tifus.

Hišne muhe prenašajo kolero in tuberkolozo.
Hišne muhe prenašajo kolero in tuberkolozo. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Naravno proti muham

Zaščitimo površine pred muhami.
Zaščitimo površine pred muhami. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Da bi preprečili razvoj bolezni, je potrebno vzdrževanje higiene, s čimer odstranimo potencialna razmnoževalna mesta in vire hrane. Če se kljub ukrepom muhe še pojavljajo, pa je najbolje, da se poslužujemo sredstev za njihovo zatiranje. Med izborom izdelkov, ki so namenjeni izključno zatiranju muh, so muholovec v roli, veliki muholovec in hišni muholovec z medom.

Medtem ko sta prva dva muholovca namenjena za uporabo v večjih prostorih, kot so hlevi, skladišča s hrano in rastlinjaki, pa je hišni muholovec z medom namenjen manjšim prostorom, kot so kleti, shrambe in stanovanja. Vsi trije izdelki pa so zanimivi zlasti zato, ker ne vsebujejo insekticidnih aktivnih snovi, so pravzaprav naravna mehanska zaščita pred nadležnimi muhami.

Najpogostejši sta hišna in hlevska muha

Poznamo več vrst muh. Največkrat se srečamo s hišno in hlevsko muho. Hišna muha meri v dolžino do sedem milimetrov, je črne do sive barve. Žival se je zelo dobro prilagodila na življenje s človekom. Hišne muhe prenašajo bolezni, kot sta kolera in tuberkuloza.

Za razliko od hlevske muhe ustni aparat hišne muhe nima bodala, tako da zanjo niso značilni boleči piki. Hišno muho najlaže zatiramo z muholovcom z medom, ali pa uporabimo kar univerzalne insekticide, s katerim poškropimo vse površine, kjer se zadržujejo muhe. Izberemo pa take insekticide z dvojno aktivno snovjo, da bo učinkovit že enkraten nanos, saj bo sredstvo zagotavljalo poleg dolgotrajne zaščite tudi takojšen učinek.

Hlevska muha lahko povzroči boleči pik.
Hlevska muha lahko povzroči boleči pik. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Hlevske muhe so nekoliko manjše od hišnih. Za njihovo zatiranje se poleg prej omenjenih muholovcev poslužujemo še univerzalnega insekticida v koncentratu, ki ga redčimo z vodo in je primeren za zaščito večjih površin, na katerih se zadržujejo muhe. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860