Dominvrt.si
Pes

Pet pomembnih dejstev o njih

M.Č.
14. 03. 2012 14.33
2

Vsak od domačih ljubljenčkov nas zna presenetiti s svojim značajem in obnašanjem, čeprav nam dela družbo že vrsto let. Ne glede na skrb, ki jim jo posvečamo, pa še vedno obstajajo dejstva o njihovih lastnostih, za katera morda nismo vedeli.

1.) Mačka s praskanjem označuje teritorij in preteguje mišice

Eno mačkinih najljubših opravil, ki je povezano z njeno neukročeno divjino, je brušenje krempljev. Ostri mačji kremplji so po naravi namenjeni označevanju teritorija, služijo pa tudi za plezanje po drevju.

Kadar so v stiski, se mačke z njimi branijo. Mačji kremplji nenehno rastejo, da ohranijo njihovo namembnost, morajo mačke svoje kremplje brusiti na hrapavi površini.

Zakaj si mačka brusi kremplje?
Zakaj si mačka brusi kremplje? FOTO: iStockphoto
2.) Mladim mačkam se v štirih tednih telesna teža poveča štirikrat

Čeprav so mucke znane po svoji izbirčnosti glede hrane, so njihove potrebe po hrani, predvsem, ko so še mladički, zelo velike. Zaradi hitre rasti potrebujejo veliko energije, kalcija in fosforja.

Njihova teža se v prvih štirih tednih poveča kar za štirikrat, zato je dnevna potreba 6 - 8 tednov starih muck približno 2500 kcal, torej potrebujejo vsaj pet obrokov kakovostne beljakovinske hrane na dan.

Mačji mladič
Mačji mladič FOTO: iStockphoto
3.) Na sijaj pasje dlake vpliva predvsem hrana

Na to, da ima pes lepo in sijočo dlako poleg splošnega zdravja psa vpliva predvsem njegova prehrana. Ne glede na kakovostno hrano, ki jo privoščimo svojemu ljubljenčku je potrebno opazovati, katera mu najbolje ustreza.

Zaradi take bo imel tudi najbolj zdravo in sijočo dlako.

Pes
Pes FOTO: Tukano
4.) Navadna zlata ribica se najbolje počuti v ribniku

Navadna zlata ribica se v majhnem akvariju ne počuti dobro, saj lahko v pogojih, ki jih potrebuje za življenje, zrase od 25 - 30 centimetrov. Nove pasme zlatih ribic, predvsem različne oblike pajčolank, so zaradi svoje majhnosti primerne tudi za gojenje v akvarijih in ne samo v ribnikih.

Povprečna velikost odrasle pajčolanke znaša le okoli 10 - 15 cm, za razliko od divjega zlatega koreslja, ki lahko doseže velikost 50 cm.

Zlati ribici v akvariju
Zlati ribici v akvariju FOTO: iStockphoto

5.) Sterilizacija preprečuje bolezni

Primeren čas za sterilizacijo psic in mačk je kadarkoli v življenju, ne glede na to, če je žival že imela več legel, eno ali nobeno.

Raziskave so pokazale, da zgodnja sterilizacija (pred prvo gonitvijo) skoraj popolnoma prepreči nastanek tumorja na mlečni žlezi pri psicah. Če pa je poseg opravljen do 2. leta, je verjetnost, da bo zbolela še vedno manjša kot pri psici, ki ni sterilizirana.

Labradorec na blazini
Labradorec na blazini FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860