Dominvrt.si
image (28)

Prepovedana hiša

N.L.
09. 10. 2010 11.10
15

Avstralka Klara Marosszeky že več let raziskuje možnosti uporabe avstralske konoplje za gradnjo. S svojimi sodelavci je pred kratkim odkrila mnogo enostavnejši in cenejši način uporabe te rastline, kot je bil prejšnji, ko so obdelovali stržen iz pecljev. Za gradbeni material so namreč uporabili celotno steblo.

Iz rastlin industrijske konoplje prihajajo najdaljša in najmočnejša rastlinska vlakna na svetu.

Gradnja prihodnosti je enostavna, učinkovita, varčna in prijazna okolju ter stanovalcem. Bomo v prihodnosti gradili s konopljo?

Industrijska konoplja v Avstraliji in tudi drugod postaja trend. Poleg uporabe v zdravilstvu, kozmetiki in tekstilni industriji se bo industrijske konoplje prav mogoče kmalu prijel še sloves gradbenega materiala prihodnosti - zmleta rastlina konoplje, apno in voda, ki se uliva podobno kot beton.

Kot gradbeni material ga v primerjavi z običajno opeko odlikuje tudi to, da ga ni potrebno žgati, kar pomeni znaten prihranek energije in manjšo obremenitev okolja. Njegovo uporabnost je Klara najprej preizkusila pri gradnji stene v svojem domu, kasneje pa so s sodelavci iz tega materiala za prijatelji zgradili celotno hišico.

„Zamislite si hišo, za katero ne potrebujete malte, ometa, barve ali izolacije. Hišo, ki jo lahko zgradite v samo štirih dneh iz gradbenega materiala, ki ga v eni sezoni vzgojite na enem hektarju njive," prednosti gradnje s konopljo našteva Klara Marosszeky. Poleg hitrosti in cenovne dostopnosti je takšna gradnja tudi prijazna do okolja, pa tudi do uporabnika, saj so stene, ko se posušijo, izjemno trdne in imajo dobre izolacijske lastnosti, hkrati pa ostajajo zračne.

In prav to, da zgradba diha, je zelo pomembno za kakovost življenja njenih prebivalcev!

Prav zaradi vseh naštetih lastnosti so Klara in njeni sodelavci prepričani, da je gojenje industrijske konoplje kmetijska panoga prihodnosti, s katero bi lahko znova oživili degradirana ali zapuščena agrarna območja, hkrati pa z uporabo izdelkov iz konoplje razvijali trajnostni način bivanja in življenja.

Čeprav Klarino delo marsikdo vidi kot vizionarsko inovatorstvo, ki bi bilo v nekaterih državah celo protizakonito, pa gradnja s konopljo pravzaprav ni novost. Pri svojem raziskovalnem delu je namreč odkrila članke o hiši iz konoplje, zgrajeni v 8. stoletju v Franciji, podobne hiše pa že več stoletij gradijo tudi na Japonskem.

Glede na to, da sodobne gradnje iz konoplje danes lahko najdemo tudi v Franciji, na Irskem, v ZDA, Angliji in Kanadi, bo morebiti kakšna podobna gradnja kmalu zrasla tudi na na naših tleh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854