Dvodnevni dogodek
Dvodnevno dogajanje, ki se je odvijalo 12. in 13. maja, je letos potekalo v znamenju arhitekture zasebnih - „družinskih“ hiš ter izzivov, s katerimi se arhitektura srečuje v dinamičnem sodobnem okolju.

Izbrani mednarodni arhitekturni biroji so s pomočjo izjemnih projektov in z dinamičnim dialogom predstavili lastno prakso v okviru teme letošnje konference ter prikazali moč, občutljivost in relativnost dobre arhitekturne prakse.
Raziskovali so odnos med zahtevami, ki se nenehno spreminjajo, in inteligentnimi odzivi nanje v današnji arhitekturni. Razkrivali so, kako ti spreminjajoči se odnosi oblikujejo arhitekturno prakso danes in v prihodnosti.
Tuji predavatelji
Na dogodku so spregovorili predstavniki šestih evropskih arhitekturnih birojev: Paul Robbrecht & Hilde Daem iz Robbrecht en Daem Architecten, Ghent, Belgija; Nanne de Ru iz Powerhouse Company, Rotterdam, Nizozemska; Francisco Mangado, Navarre, Španija; Mar’a Hurtado de Mendoza Wahrolen, estudio.entresitio, Madrid, Španija; Julian Weyer, C. F. Mżller, Danska in Mikkel Frost, Cebra, Aarhus, Danska.

Kako do dobre hiše?
Že prvi dan pa je na Gospodarskem razstavišču potekal dogodek Oder 180°, v okviru katerega je kar 50 gostov – strokovnjakov s področja arhitekture, gradbeništva, sociologije, strojništva, ekonomije in umetnosti - v času 180 sekund predstavilo svoje odgovore na vprašanje 'Kako do dobre hiše?'.
Še vse do 19. maja pa si lahko na ploščadi pred ljubljanskim Figovcem ogledate razstavo Hiše sveta.
Družinske hiše kot izziv

Predstavitev 46-ih izvirnih primerkov družinske gradnje je otvoril podžupan MOL Janez Koželj, ki je ob tej priložnosti povedal, da so družinske hiše eden največjih izzivov za sodobne arhitekte. Po eni strani morajo namreč izražati individualnost naročnika, po drugi pa ostati skladne z okoljem.
Čeprav zelo raznolike, imajo tako predstavljene rešitve vsaj eno skupno lastnost – izjemno inovativnost, s pomočjo katere združujejo obe zgoraj navedeni zahtevi.
Nagrade
Ob otvoritvi razstave je strokovna komisija, sestavljena iz predavateljev na konferenci in urednikov revije Hiše, izbrala in nagradila dva izstopajoča projekta.
Nagrado za trajnostno odličnost je dobil projekt norveškega arhitekta Todda Saundersa Fogo Island house / Hiša na otoku Fogo; Saunders Architecture; Kanada.
Nagrado za inovativno odličnost pa je dobil projekt francoskega arhitekta Francoise Rodrea ‘’Izgubljen v Parizu’’ / ‘’I’m lost in Paris’’; R&Sie(n); Francija.
O obeh projektih smo na portalu Dominvrt.si že pisali.
Festival BIG Arhitektura je letos že četrtič pripravil Zavod BIG.



Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV