Jens Werner, umetnik in animator, se je v bivše javno stranišče v norveškem mestecu Larvik preselil pred sedmimi leti, pred dobrim letom pa ga je spremenil v pravo lokalno znamenitost.
Za oblačenje svojega doma v sloviti Burberry karo vzorec ni imel kakega globljega razloga; pravi, da se je za dolgotrajno in precej drago prenavljanje fasade odločil „za hec", zato, ker si je želel svoj dom spremeniti v kraj druženja za srečne ljudi, za vse tiste, ki se zavzemajo za mir na svetu ter za ljubitelje umetnosti.
Precej manj kot Jensove umetniške kolege, prebivalce mesteca Larvik in radovedne turiste, ki karirasto hišico na fotografijah navdušeni nosijo in pošiljajo na vse konce sveta, je Burberry hiša navdušila lastnike blagovne znamke.
Ti so se namreč vrsto let trudili, da so svoji blagovni znamki povrnili ugled in jo s cest ponovno postavili na modne piste, k čemur pa uporaba njihovega najbolj prepoznavnega zaščitnega znaka - črno-rdečega karo vzorca na bež podlagi - na fasadi nekdanjega javnega stranišča ne pripomore ravno veliko. No, vsaj tako mislijo.
Podjetje Burberry je leta 1856 ustanovil 21-letni vajenec trgovca s tekstilom. V naslednjih letih so se specializirali na izdelavo tkanin in oblačil za uporabo na prostem, leta 1880 pa so kot prvi patentirali tkanino, ki je bila vodoodporna, hkrati pa je prepuščala zrak. Iznajdba je Burberry povzdignila med priznane blagovne znamke.
Tako so leta 1911 oblekli Roalda Amundsena, prvega moža, ki je dosegel južni pol, kasneje pa še druge odprave na Antarktiko in Mount Everest. Leta 1914 so na prošnjo britanske vojske izdelali vrhnje oblačilo, primerno vojnim razmeram, in rodil se je sloviti „trench coat".
Plašči so po vojni postali zelo priljubljeni tudi med civilisti, leta 1920 pa so jih začeli proizvajati s podlogo v prepoznavnem vzorcu, danes poznanem kor Burberry karo.
V zadnjih desetletjih prejšnjega stoletja je Burberry karo postal priljubljen zaščitni znak delikventne britanske mladine iz delavskih družin nižjega sloja, tako imenovane „chav" mladine, in s tem izgubil na ugledu.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV