Ste že slišali za „hedonistično vzdržnost“?
Na prvi pogled nasprotujoča si pojma so danski arhitekti združili v neverjetno gradnjo – smučišče, ki se razprostira na fasadi sežigalnice odpadkov.
Na razpis za integracijo obrata v okolje s polepšanjem fasade so prijavili rešitev, ki bo, glede na to, da je na razpisu zmagala, prebivalcem Copenhagna prav kmalu omogočala spuščanje po belih strminah v neposredni bližini mesta.
Če vemo, da je površina Danske sicer skoraj povsem ravna in da je teško najti še tako majcen grič za uživanje v zimskih radostih, gre že samo po sebi za veliko pridobitev.
Obrat za predelovanje odpadkov Amagerforbraending stoji na obrobju Copenhagna, na eni strani obdan s stanovanjskimi stavbami, na drugi pa z industrijsko cono, ki jo v zadnjih letih načrtno spreminjajo v površine za rekreacijo in preživljanje prostega časa.
Zmagovalci natečaja upajo in načrtujejo, da bodo z izgradnjo smučarske površine območje iz obrobnega spremenili v center dogajanja – turistično atrakcijo, rekreativno središče in živ, funkcionalen opomnik na pomembnost pravilnega ravnanja z odpadki.
In kako bo smučišče delovalo v praksi?
Okoli obrata bo zgrajena večja „lupina“, s katero bo sežigalnica pridobila dodatne prostore za raziskovalno dejavnost in obiskovalce. Streha objekta se bo v obliki ostrega „U“ zavoja spuščala z najvišje točke ob dimniku na nivo okolice, na umetnem pobočju pa bodo postavljene tri smučarske proge.
Na vrh smučišča bodo smučarje pripeljalo dvigalo, postavljeno ob dimniku, ki bo skozi stekleno steno obiskovalcem omogočalo vpogled v delovanje obrata, vertikalni del fasade pa bodo ozelenjevala korita z živimi rastlinami.
In še najboljše: bela strmina ne bo zasnežena, ampak prekrita z recikliranim sintetičnim granulatom, kar pomeni, da bo smučanje mogoče skozi vse leto.
Vizionarski projektanti iz biroja Bjarke Ingels Group so poleg fasade predvideli tudi ureditev okolice z nizkimi, travnatimi grički in potmi, ki bodo omogočili sprehode, piknike, rolanje in druge oblike rekreacije.
Seveda pa niso pozabili na okoljsko noto. Le malo ljudi, pravijo, si namreč predstavlja, kaj za okolje pomeni in kako velika je ena tona CO2, ki jo izpustimo v zrak. Zato so na dimniku zasnovali poseben sistem, ki dim zvrtinči in zadržuje, potem pa ga v obliki enotonskega dimnega kolobarja sprosti v nebo.
Projekt, so navdušeni strokovnjaki, je revolucionaren predvsem zato, ker kaže, da teženje k trajnostnem razvoju in življenje po načelih okoljski smoternosti ni nujno obremenjujoče, ampak lahko tudi izboljša in popestri kakovost našega bivanja.
Celotno predstavitev projekta si lahko ogledate na spletni strani biroja, www.big.dk.
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV