Kljub organskem, vesoljskemu videzu ter naravi in uporabniku prijaznem konceptu ultra moderne, kupolaste hiše, poimenovane Domespace, niso novost. Prva kupolasta hiša je namreč v Franciji pod spretnimi rokami izumitelja koncepta Patricka Marsillija zrasla že leta 1988 - v času, ko o ekološki, trajnostno naravnani in „zdravi“ arhitekturi ni razmišljal še praktično nihče.
Do danes so v Franciji zgradili že okoli 200 takšnih hiš, posamezne primerke pa je mogoče najti tudi v Švici, Nemčiji, Španiji, na Tajvanu in v ZDA.
Domespace je koncept kupolastih hiš krožnega tlorisa, ki uporabniku omogočajo kakovostno, zdravo in energijsko varčno življenje. Proizvajalci ponujajo več različnih modelov z bivalnimi površinami med 60 in 590 m2, na voljo pa so tudi manjše kupole (do 58 m2), namenjene uporabi kot studio, vrtna hišica, hišica za goste ali preprosto prostor za umik in meditacijo.
Se sprašujete, kaj je tisto – poleg oblike seveda – kar kupolaste hiše dela tako posebne? No, ena stvar so gotovo materiali. Pri Domespace namreč za izdelavo svojih hiš uporabljajo izključno naravne materiale in tako so hiše v več kot 90 odstotkih zgrajene iz smrekovega lesa brez uporabe nevarnih hlapljivih lepil, barv in lakov.
Za izolacijo je uporabljena pluta, streha hiš pa je izdelana iz lesa rdeče cedre, ki je z naravno vsebnostjo olj zaščiten pred gnitjem. Poleg izjemno zdravega bivalnega okolja to hkrati pomeni, da je hiša skoraj v celoti ekološko razgradljiva oziroma primerna za reciklažo.
Druga velika posebnost hiš Domehouse je, da se obračajo za soncem. Ali pa stran od njega.
Ja, prav ste prebrali – v betonskem temelju vsake hiše je skrit majhen motor, s pomočjo katerega se hiša lahko obrača okoli svoje osi v poljubno smer. Namen te funkcije v prvi vrsti ni estetski, čeprav je treba priznati, da tudi izbira razgleda po mili volji ni mačji kašelj.
Gre namreč za skrbno premišljeno tehnološko rešitev, ki omogoča, da sončni paneli z obračanjem hiše za soncem v zimskem času ujamejo kar največ energije, hkrati pa je mogoče v vročih dneh hišo obrniti stran od sonca in s tem zmanjšati potrebo po ohlajanju zraka.
Po zagotovilih prozivajalca naj bi to kar za 35 odstotkov zmanjšalo sprotne stroške bivanja v primerjavi z običajnimi hišami. Obračanje je gladko in počasno, tako da ne predstavlja nevarnosti za slabost, vrtoglavico ali morsko bolezen, za en 360-stopinjski obrat naj bi hiša porabila približno toliko elektrike, kot jo porabimo za sesanje stanovanja.
In nenazadnje, tudi izbrana kupolasta oblika hiše ni naključje. Je namreč izredno aerodinamična in zato odporna proti močnim vetrovom, zaradi načina postavitve pa prenese potrese tudi do 8 stopnje po Richterjevi lestvici. Poleg tega oblika brez ostrih linij zagotavlja občutek harmonije in odprtosti, skozi izbočena strešna okna pa notranjost hiše dobesedno obliva svetloba.
Proizvajalec, francosko podjetje Domespace, zagotavlja, da kupolaste hiše niso prav nič dražje od običajnih, za njihovo postavitev (od vlivanja temeljev do vselitve) pa je, odvisno od vremena, potrebnih 6 do 9 mesecev.
Kaj mislite, vas je prepričala?
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV