Dolina smrti je eden najtoplejših krajev na Zemlji, saj so tu izmerili drugo najvišjo temperaturo na svetu, rekordnih 56,66 °C. Svoje precej grozljivo ime je dobila zaradi številnih smrti ljudi, ki so jo poskusili prečkati med ameriško zlato mrzlico v 19. stoletju. V njej so živela tudi mnoga indijanska plemena, ki so se zaradi krutih življenjskih pogojev razselila.
Dolina pa je znana tudi po svojevrstnem naravnem fenomenu, ki ga znanstveniki niso nikoli uspeli čisto razvozlati. Po njej se namreč sami od sebe premikajo kamni in za seboj puščajo sledove različnih dolžin in vdrtin. Večina sledov je vijugastih in cik-cakastih, kar še poglablja zmedenost ljudi okrog tega pojava.
Tudi kamni so med seboj različni tako po obliki kot po velikosti. Pravijo, da so nekateri težki tudi do 300 kilogramov, medtem ko so drugi bistveno manjši. Raziskovalcem ti hodeči kamni nikakor ne dajo miru in dolino letno obišče kar nekaj nadobudnih raziskovalcev, ki opravljajo najrazličnejše meritve.
Najbolj zanimivo pri vsem tem pa je, da v vseh letih opazovanj ni še nihče videl dejanskega premikanja kamnov. Medtem ko nekateri menijo, da gre za potezo, s katero skušajo v dolino privabiti čim več turistov in radovednežev, so drugi prepričani, da gre za zunaj zemeljske sile. Spet drugi menijo, da je na delu narava oziroma de premikanje povzroča spolzko, drseče površje, ki je posledica padavin, pomagal pa naj bi tudi veter.
Komentarji (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV