Posebej pestro in izjemno je življenje na območjih ki, bodisi zaradi klime, podlage ali kombinacije več elementov, predstavljajo unikatno okolje, v katerem se razvijejo čisto posebne živalske in rastlinske vrste.
Eno takšnih območij je okoli 5 kilometrov širok pas sipin ob obali Namibije, kjer se vroč puščavski zrak srečuje s hladnejšimi sapami iznad Atlantika.
Ta kombinacija ustvarja edinstvene pogoje za nastanek visoke zračne vlage z gosto meglo in roso, ki se razkadi do okoli 9h zjutraj.
In prav na tem neobičajnem kraju živi tudi precej neobičajna žival. Palmatogecko rangei oziroma namibijski mreženogi gekon je majhen, dobrih 10 cm dolg plazilec (moški so precej manjši od ženskih primerkov), ki zaživi ponoči, podnevi pa se s pomočjo lopatastih nog pred vročino zavaruje tako, da se zakoplje globoko v puščavski pesek.
Hrani se z majhnimi žuželkami, bolj kot njegova prehrana pa je zanimiv in edinstven način, kako si zagotavlja vodo za pitje.
Nenavadno početje je znanstvenikom poznano že nekaj časa, a do sedaj ga nikomur ni uspelo ujeti v fotografski objektiv. No, pred kratkim je „pitje z očmi“ vendarle uspelo zabeležiti 32-letnemu južnoafriškemu fotografu Isaku Pretoriusu.
Pretorius je za lovljenje gekonov in njihovega jutranjega obreda porabil kar tri dni, saj prizora nikakor ni enostavno posneti. A pravi, da je s fotografijami izjemno zadovoljen in mu ni žal trdega dela.
Tudi mi lahko njegovo delo samo pozdravimo, saj smo zaradi njega bogatejši za še en košček vedenja o svetu, ki nas obdaja.
Komentarji (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV