Simon Dale iz Walesa je bil pred petimi leti soočen z izzivom: skupaj s partnerko sta morala svoji mladi družinici zagotoviti dom. Glede na to, da sta prva leta življenja njunih otrok preživela doma, pogojev za najemanje kredita nista imela, prevelik strošek pa jima je predstavljala tudi mesečna najemnina. A odločena, da ne bosta popustila pod pritiski, sta iskala druge možnosti.
Njuna življenjska priložnost se je pokazala, ko jima je posestnik iz zahodnega Walesa ponudil, da si lahko v njegovem gozdu postavita eko-kolibo, če bosta v zameno poskrbela tudi za gozd. Na voljo sta imela tudi okoli 2.000 funtov in materiale iz okoliške narave, dovolj, da sta Simon in Jasmine ponudbo sprejela odprtih rok.
Simon, trmast samouk in entuziast, ki pred gradnjo hobitske hišice ni imel izkušenj ali znanj s področja gradbeništva ali arhitekture, je večino del opravil sam - z motorno žago, kladivom in dletom. Pri gradnji je uporabljal lokalno dostopne materiale, po možnosti že uporabljene, ter vrsto eksperimentalnih postopkov.
Obliko in dimenzije hobitske hišice je določil rahlo nagnjen teren, v katerega je zgradba delno vkopana, pred vdorom zemlje pa zaščitena s kamnitim suhozidom. Za ogrodje hiške služi okoli 30 debelih hrastovih debel, ki so med seboj za stabilnost povezana s tanjšimi debli (Simon pravi, da je naredil napako, ker ni olupil lubja; tako bi bila namreč konstrukcija bolj obstojna).
Tudi ostrešje sestavljajo razpolovljena hrastova debla, ki poleg stabilnosti stropu dajejo slikovit izgled. Kot glavni gradbeni material so bile uporabljene slamnate bale, ki hkrati služijo kot zidaki in izolacija za stene, streho in tudi tla. Po stenah in stropu so bale ometane z apnenim ometom, na tleh pa pokrite z recikliranimi lesenimi deskami. Na zeleni strehi slamo pokriva polivinilna zaščitna folija, ki jo obrašča travna ruša.
Vse pohištvo in stavbno pohištvo za opremo slikovite hišice, na primer okna, vrata, omarice in celo peč, je Simon bodisi izdelal sam ali pa rešil z okoliških odlagališč. Pitna voda v hišico priteka iz bližnjega potočka, odteka pa v naravno greznico, kamor je speljana tudi kanalizacija. Na zeleni strehi so nameščeni sončni kolektorji, voda za zalivanje bližnjega vrta pa se prav tako steka s strehe.
Srce hišice in pravzaprav njen edini prostor je velika bivalna kuhinja z jedilnico, dnevno sobo in igralnico za otroke, ki se odpira na dvorišče. Lesene stopnice ob steni iz tega prostora vodijo na galerijo s spalnico, iz katere „zadnja vrata" vodijo na z lesenimi čoki tlakovano teraso za hišo. Skupaj hišica nudi okoli 40 kvadratnih metrov pokrite bivalne površine.
Simonova pravljična hobitska hišica, v kateri je družina skoraj brez stroškov in popolnoma brez stresa preživela prva leta življenja njunih malčkov, je marsikoga prepričala, da je mogoče celo v stresnem, pobezljanem, kapitalistično usmerjenem 21. stoletju živeti drugače.
Da bi podobno izkušnjo omogočil tudi vse večjemu številu somišljenikov, je Simon ustanovil ekološko vas Lemmas. Danes si zemljišče v njej deli devet družin, dve pa sta prav preteklo poletje začeli z gradnjo svojih hobitskih hišic. Novo hišo za svojo družino je lani postavil tudi Simon, prva hobitska hišica pa je danes na ogled in uporabo radovednežem, obiskovalcem in prostovoljcem, ki prihajajo v Lemmas.
Simpatizerje je Simonov način življenja našel tudi pri nas, Domen Zupan iz Zavoda Ekovas je namreč prejšnje poletje obiskal Lemmas in sodeloval pri gradnji nove valižanske hobitske hiše, še letos pa naj bi prva tovrstna pravljična hišica zrasla tudi pri nas, in sicer v okolici Podčetrtka*.
* Po objavi članka se nam je Domen Zupan oglasil in povedal, da je gradnja prve hobitske hišice zamaknjena za nedoločen čas. Domen pojasnjuje, da so potrebno spremembo namembnosti skupaj z idejnim osnutkom projekta vložili poleti 2008, vendar nov prostorski načrt Občine Podčetrtek še ni sprejet. Zato je začetek gradnje zamaknjen; z gradnjo bodo začeli takoj, ko pridobijo vso potrebno dokumentacijo. Vsi, ki jih zanima gradnja prve hobitske hišice pri nas, lahko več izvejo na spletni strani www.ekovas.si
Komentarji (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV