Koza Noori, ki jo vidite na fotografiji, je prva klonirana koza na svetu.
Odkar so znanstveniki leta 1997 svetovni javnosti prvič predstavili prvo klonirano žival - ovco po imenu Dolly, se o podobnih znanstvenih dosežkih v širši javnosti ni veliko govorilo. Vendar pa stroka ni počivala na lovorikah, marveč je svojo metodo nenehno izboljševala. Nova metoda kloniranja je tako omogočila rojstvo prve klonirane koze na svetu - koze Noori.
Gre za redko himalajsko kašmirsko kozo, ki je znana po svoji svilnati dlaki. To namreč predelujejo v pašmina volno oziroma v kašmir, kot ga bolje poznamo pri nas.
Noori je na svet prišla 9. 3. 2012 v biotehnološkem centru na veterinarski fakulteti na Univerzi v Sher-i-Kashmirju. Znanstvenik Riaz Ahmad Shah, ki je vodil projekt, upa, da bodo lahko kmalu začeli klonirati tudi druge živali iz ogroženih vrst. Za kloniranje ravno te koze so se odločili zato, ker je izjemno pomembna za Kašmir. V tej odročni himalajski pokrajini letno s prodajo te zelo kakovostne in cenjene volne namreč zaslužijo kar 60 milijonov evrov.
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV