
Na jugu Iraka se skupina italijanskih in iraških arheologov že vrsto let ukvarja z izkopavanji ostankov starodavnih poselitev. Območje Mezopotamije je zgodovinsko nadvse pomembno, saj pomeni začetek civilizacije v današnjem pomenu.
Tokrat je pozornost strokovnjakov usmerjena v ostanke obzidja templja, ki so ga odkrili na območju bivšega antičnega mesta Ur. Odkriti ostanki izvirajo iz obdobja okoli 2500 let pred našim štetjem in so pomemben prispevek k spoznavanju razvoja urbaniziranega življenja na območju med rekama Evfrat in Tigris.
Strokovnjaki so tovrstnih odkritij še posebej veseli, saj imajo vse več dokazov, da je šlo za mogočno in bogato mesto z zapleteno organizacijo, čigar ustroja še ne znajo pojasniti v celoti.
Mesto Ur je dolga stoletja veljalo za največje na svetu in je štelo okoli 65000 prebivalcev. Okoli leta 550 pred našim štetjem je počasi začelo izumirati in je kmalu tudi dokončno izumrlo.
Od sredine 19. stoletja naprej raziskovalci neprekinjeno preučujejo to starodavno urbano središče in skušajo ugotoviti, kako je bilo nekoč videti življenje.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV