Ali lahko na vprašanje, kako je mogoče prihraniti, oziroma bolje rečeno, učinkovito uporabljati električno energijo, odgovorimo pritrdilno in pri tem ohranimo vse koristi električne energije? Seveda lahko, vendar je treba vedeti, kako to doseči.
Učinkovita oziroma pametna raba električne energije pomeni, da več energije porabimo v času nižjih cen, v času višjih cen zmanjšamo porabo ter hkrati izločamo iz uporabe nepotrebne porabnike električne energije.
Eden izmed teh načinov je prilagojena raba električne energije, v primeru da imamo dvotarifni števec.
Način obračuna je namreč odvisen od dogovora med kupcem in dobaviteljem, in sicer ob sklenitvi pogodbe o dobavi električne energije. Ta je deloma povezan tudi od vrste števca, saj tisti, ki nimajo dvotarifnega števca, ne morejo izbrati dvotarifnega obračuna električne energije.
Izkoristite cenejšo tarifo
Z različnimi tarifami pa je povezana tudi cena. »Pri merjenju porabe električne energije po enotni tarifi beleži števec električne energije vso porabljeno električno energijo kot eno vrednost. Obračunavanje po enotni tarifi pa pomeni, da se porabljena električna energija v obračunskem obdobju zaračuna po neki ceni, ne glede v katerih časih je bila poraba,« pove Uršula Krisper iz podjetja Elektro Ljubljana, d. d. in nadaljuje, da gre pri dvo- oziroma večtarifnem mejenju za to, da se porabljene količine ločeno izmerijo v času posameznih tarih – tarife bi lahko imenovali tudi cene ter se na tej osnovi tudi zaračunajo.
Običajno imamo dve tarifi, torej čas, ko je električna energija dražja in ko je cenejša. »Med delovniki je nižja tarifa med polnočjo in šesto uro zjutraj ter med 22. in 24. uro, v preostalih urah se električna energija obračunava po višji tarifi. Nižja tarifa pa ob sobotah, nedeljah in praznikih velja vseh 24 ur, kar pomeni, da imamo takrat enotno, nižjo tarifo,« še pojasni strokovnjakinja za varčno rabo električne energije.
Konkretno podjetje Elektro energija d. o. o., hčerinsko podjetje Elektra Ljubljana d. d. ponuja tudi tritarifni način merjenja in obračunavanja električne energije. Ta t. i. tritarifni ali 3T paket je namenjen predvsem odjemalcem, ki se lahko za večinski del svoje porabljene električne energije prilagajajo.
Kakšni so prihranki?
V času nižje tarife je priporočljivo uporabljati potratnejše električne naprave, ko je elektrika cenejša. Krisperjeva svetuje, da si kot domače pravilo lahko zadamo, da bomo prali, pomivali, sušili, greli vodo kar največ v času nižjih cen, seveda vse v mejah, da si zaradi tega ne otežujemo življenja. Zanimiva je tudi posebna storitev Vklopi prihranek, ponuja jo Elektro energija d. o. o., ki naročnike v naprej obvesti, kdaj bodo še dodatni popusti na siceršnje cene električne energije. Kot primer: električna energija bo tega in tega dne med npr. 10:00 in 15:00 uro cenejša za 35 %.
Pri tem možnosti prihranka variirajo, kar je odvisno od tega, koliko porabe 'preselimo' v čas nižjih cen(e). »Največje prihranke dosežemo prav z največjimi potratneži električne energije (pralni, pomivalni in sušilni stroj), prihranke pa lahko dosežemo tudi s prilagajanjem delovanja električnih grelnikov sanitarne vode, ogrevanjem prostorov. Sicer pa našim strankam pripravimo tudi konkretne izračune, na njihovih realnih podatkih,« še pojasnjujejo iz Elektra Ljubljana.
Še nekaj koristnih nasvetov
Največji učinek zmanjšanja porabe električne energije v gospodinjstvu pa lahko dosežemo s hkratnim varčevanjem in učinkovito rabo energije. Zato smo pripravili nekaj nasvetov, s pomočjo katerih boste dosegli oboje.
Grelniki vode
Grelniki vode so veliki porabniki električne energije, saj je porabijo približno 12 % glede na celotno porabo energije v gospodinjstvu. Primerno segreta voda, nujna za vzdrževanje higiene in preprečevanje pojava ligionele, je manevrskega prostora za prihranek nekoliko manj. To pa ne pomeni, da ga ni. Prihranite lahko že pri samem nakupu grelnika. Bodite pozorni, da ta ustreza velikosti družine – ni namreč vseeno, ali ga kupujete le zase ali za petčlansko družino.
Izberite energetsko učinkovitega, čeprav je njegova cena višja. Na dolgi rok boste privarčevali. Uporabljajte ga po dejanski potrebi – če ga ne potrebujete, ga izklopite. Prav tako je pomembno njegovo redno vzdrževanje – predvsem bodite pozorni na nabiranje vodnega kamna. Ta ne vpliva le na količino energije, potrebne za segrevanje vode, temveč tudi na življenjsko dobo grelnika.
Zabavna elektronika
Manjši aparati, kot so radio, televizijski sprejemniki, računalniki in podobno, posamezno niso veliki porabniki električne energije. Ko pa jih združimo, znajo doseči kar precejšen delež v skupnih stroških.
Kar se njih tiče, velja upoštevati enostavno pravilo: če jih ne uporabljate, jih izključite iz napajanja. Tako kot pri grelnikih vode se tudi pri zabavni elektroniki odločite za varčnejše aparate, ki imajo v stanju mirovanja porabo ne večjo od 1 W, še posebej za izdelke, ki jih boste pogosto uporabljali (npr. računalnik).
Hladilniki in štedilniki
Hladilniki in zamrzovalne skrinje predstavljajo največje porabnike električne energije v gospodinjstvu, saj vsak predstavlja nekako 20.odstotni delež od celotne porabe. Če imate doma oba aparata, potem njuna skupna poraba predstavlja kar 40 %. Zato bodite pozorni, da ju ne namestite v bližino radiatorjev ali štedilnika, saj to prinaša dodatne potrebne količine kilovatnih ur za ustrezno hranjenje živil.
Tudi med kuhanjem ste lahko energijsko učinkovitejši. Obstaja več načinov, eden od njih je denimo ta, da posodo med kuhanjem pokrijete s pokrovko. Karkoli boste pripravljali, boste za to porabili manj časa za segrevanje, s tem pa manj energije. Ko voda zavre, zmanjšajte segrevanje na minimum, ki je potreben, da še zagotavljate vretje. Pri peki ne odpirajte vrat pečice, če to res ni nujno potrebno. Lahko jo tudi izključite deset minut prej, saj se segreta na 200 ºC ne ohladi zelo hitro.
Pralni in sušilni stroji
Poleg pranja in sušenja perila v času nižjih tarif lahko znižate stroške elektrike tako, da pri pranju uporabite program pranja z nižjo temperaturo, saj bo porabljena energija tako nižja. Pazite tudi, da v boben pralnega stroja ne vstavite preveliko ali premajhno količino perila. Privarčujete lahko tudi z ustrezno uporabo sušilnega stroja: perilo, oprano v pralnem stroju, naj bo kar najbolj ožeto ali pa ga delno posušite na zraku, saj boste na ta način skrajšali čas sušenja v sušilnem stroju.