Arhitektura kot mejna znanost med tehniko in umetnostjo nas vsakodnevno spremlja v velikem in malem merilu, od grajenih struktur urbanega okolja do majhnih detajlov pohištva. Posega v mnoga področja življenja in jih povezuje.
Najstarejši zapis o arhitekturni dejavnosti 'De Architectura' rimskega avtorja Vitruvija izvira iz 1.stoletja pred našim štetjem in pravi, da je arhitektura zasnovana na skladnosti in ravnotežju treh načel: lepote (venustas), trdnosti (firmitas) in koristnosti (utilitas).
In kdo so današnji akterji uresničevanja teh treh načel, dve tisočletji po Vitruvu?
Renzo Piano, r. 1937, Genova, Italija
Italijanski arhitekt svetovnega slovesa s sedežem v Italiji in globalnim delovanjem. Nase je opozoril s projektom Centra Georges Pompidou v Parizu, ki ga je ustvaril v sodelovanju z Richard Rogersom kot zmaga na natečaju za sodoben kulturni center.
Od leta 1981 ima svoje podjetje 'Renzo Piano Building Workshop' z ateljeji v Parizu, Genovi in New Yorku. Je prejemnik mnogih arhitekturnih nagrad, med drugim tudi najprestižnejše Pritzkerjeve nagrade za arhitekturo za leto 1998. Čistost in jasnost njegove arhitekturne govorice izkazuje njegovo veličino.

Daniel Libeskind, r. 1946, Lodz, Poljska
Sin poljskih Judov je kot virtuoz na akordeonu leta 1959 dobil štipendijo in se preselil v ZDA. Kot mlad arhitekt je kratek čas sodeloval v ateljejih Richard Meierja in Peter Eisenmana. Dolga leta je deloval kot arhitekturni teoretik in profesor na različnih renomiranih univerzah, med katere sodi tudi Yale.
Je predstavnik dekonstruktivističnega gibanja v arhitekturi. Svojo prvo zgradbo je realiziral pri 52. letih, v zunanjo podobo grajenega okolja pa se je vpisal z Židovskim muzejem v Berlinu. Njegov studio trenutno realizira več kot 40 objektov po vsem svetu.
Zaha Hadid, r. 1950, Bagdad, Irak
Po diplomi iz matematike v Bagdadu je diplomirala na Architectural Association v Londonu in začela sodelovanje z Rem Koolhasom v OMA (Office for Metropolitan Architecture), kjer je 1977 postala partnerka. Od 1980 ima lastno prakso v Londonu z več kot 350 uslužbenci in uslužbenkami.
Razpoznavnost njenega arhitekturnega izraza temelji na vpenjanju objekta v prostor, celostnem pristopu tako do stavbe kot do tehnične infrastrukture. Je dobitnica mnogih mednarodnih arhitekturnih nagrad, med drugim Pritzkerjeve nagrade za leto 2004 in Strilingove nagrade za leto 2010.
Maxxi Muzej, Rim, Italija, 2009
Oscar Niemeyer, r. 1907, Rio de Janeiro, Brazilija
Brazilski arhitekt mednarodne moderne arhitekture se je vpisal v zgodovino sodobne arhitekture kot pionir raziskovanja formalnih možnosti uporabe betona v estetske namene.
Njegove stavbe zaznamuje prostornost in izmenjava volumna s praznim prostorom, ki ustvarja nekonvencionalne vzorce.
Med njegova dela sodijo javne stavbe in urbanizem za mesto Brasilia, zgradba Združenih narodov v New Yorku in vrsta drugih. Je Pritzkerjev nagrajenec za leto 1988.

Peter Zumthor, r. 1943, Basel, Švica
Po osnovni izobrazbi mizarja je končal študij arhitekture in služboval v Zavodu za spomeniško varstvo kantona Graubünden. Delo na historičnih restavracijah mu je dalo znanje za razumevanje konstrukcij in kvalitet različnih materialov. V nadaljnjem delu v lastni arhitekturni praksi mu je to omogočalo prenos znanja v modernistične konstrukcije in detajlno načrtovanje.
Njegove stavbe raziskujejo kvalitete prostorov in materialov, a hkrati ostajajo zavezane minimalističnem duhu. Poučeval je na TU München, Harvardu, Southern California Institute of Architecture v Los Angelesu. Je prejemnik Mies van der Rohe nagrade za evropsko arhitekturo za leto 1999 in Pritzkerjeve nagrade za leto 2009.
Kazuyo Sejima, r. 1956, Ibaraki, Japonska
Japonska arhitektka ja začela svojo pot pri Toyo Itu in jo nadaljevala v samostojni praksi od leta 1987. Od leta 1995 deluje v ateljeju SANAA skupaj z arhitektom Rue Nishizawo.
Njeno delo zaznamuje izrazito subtilna arhitektura, uporaba svetlih, transparentnih in translucentnih materialov, enostavne, jasne linije ter zabris meje med zunanjim in notranjim prostorom. Atelje SANAA je prejemnik Pritzkerjeve nagrade za leto 2010.
Pa pojdimo še na domače ozemlje:
Bevk Perović arhitekti
Arhitekturni dvojec Matija Bevk in Vasa Perović že od svojih začetkov vznemirja domačo in tujo arhitekturno srenjo. Bogat opus individualne in kolektivne gradnje zaznamuje odnos gradnje do okolice in do zunanje ureditve. Monotonosti volumna se razbijajo z dodajanjem in odvzemanjem prostorov, fasadni elementi na inovativen način osmišljajo zunanje podobe objektov.
Sta prejemnika Plečnikove nagrade za arhitekturo za leto 2003, 2005 in 2007, nominiranca za Mies van der Rohe nagrado za leto 2004 ter prejemnika Red dot nagrade za oblikovanje za leto 2009.
Nande Korpnik, r. 1962
Nande Korpnik deluje v Celju kot samostojni arhitekt od leta 1990. Njegov arhitekturni izraz temelji na svežem in osebnem oblikovalskem pristopu, ki zmeraj preseneti.
Je slovenski nominiranec za nagrado Mies van der Rohe za leto 1998, 2000 in 2004, Plečnikov nagrajenec za leto 2000 in prejemnik Zlatega svinčnika za odlično realizacijo za leto 2005.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV