Jugozahod Maroka je edino področje na svetu, kjer v naravi rastejo trnova arganova drevesa. Iz njihovih oreščkov Berberi že tisočletja pridobivajo dragoceno in hranilno arganovo olje, ki je vsestransko uporabno tudi v medicini in kozmetični industriji, zato njegova priljubljenost v zadnjih desetletjih strmo narašča.
Celo tako zelo, da je v zadnjih letih arganovo olje postalo ne le najbolj cenjeno, ampak tudi najdražje olje na svetu s ceno okoli 220 evrov za liter.
Porast cene in porabe olja je korenito spremenilo življenje v tej sicer pusti in precej revni pokrajini. Družine z dostopom do arganovih dreves so s pridobivanjem olja dobile možnost za večji zaslužek.
To je številnim otrokom in najstnikom, posebej deklicam, omogočilo dostop do izobraževanja in s tem boljšega življenja, njihovi starši pa so z zaslužkom lahko povečali svoje kozje črede.
A prav koze, ki so stoletja neločljive spremljevalke Berberov, sedaj grozijo, da bodo dobesedno izpodjedle zaslužek svojih lastnikov.
Ker jih je vedno več, hrane zanje pa v pusti pokrajini primanjkuje, so namreč koze začele „plezati“ na arganova drevesa in muliti njihove vršičke in poganjke, kar za več let zavre rast in rodnost teh dragocenih dreves.
Raziskovalci s kalifornijske univerze Davis, ki so med drugim preučevali satelitske posnetke tega področja iz let med 1981 in 2009 tako opozarjajo, da je navdušenje nad ekonomskim in izobrazbenim napredkom varljivo, saj po drugi strani področju grozi izumiranje gozdnatih področij, s tem pa tudi izginjanje.
Arganova drevesa so med tem zaradi redkosti in ogroženosti uvrstili na UNESCO-v seznam zaščitenih rastlin.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV