Dominvrt.si
Prenova DZS sredi Ljubljane - 9

Ljubljanski apartmaji

Sonja Bezjak
03. 07. 2012 18.28
19

Stara mestna jedra za arhitekte in za njihove naročnike predstavljajo resen izziv, hkrati pa tudi priložnost za spogledovanje s preteklostjo. Poglejte eno zadnjih prenov v samem središču Ljubljane!

Arhitekti iz studia OFIS so te dni zaključili prenovo treh meščanskih hiš z notranjim atrijem. Gre za eno bolj prestižnih lokacij v Ljubljani, saj se stavbe nahajajo v središču starega jedra na Mestnem trgu, nasproti Mestne hiše. Apartmaji imajo pogled na Robbov vodnjak na eni strani in na Plečnikovo Tromostovje na drugi.

V pritličju stavbe se nahaja knjigarna in papirnica DZS, v zgornjih prostorih in v atriju pa so bile do nedavnega pisarne in skladišča. Prostore so nazadnje prenovili v zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja. DZS, ki je lastnik stavbe, se je odločil spremeniti namembnost prostorov. Da bi ti lahko zaživeli v povsem novi podobi, in sicer kot bivalne enote, je bilo potrebnih nemalo premislekov in preureditev.

Povezati je bilo treba tri nasproti stoječe hiše, pri čemer je odločilno vlogo odigrala prenova notranjega atrija. Arhitekti so ga odprli, torej odstranili strešni del, ter ga preoblikovali v centralni vrt. Notranji prostori novih stanovanj sedaj gledajo nanj, s čimer so omogočili komunikacijo med različnimi nadstropji in med apartmaji.

Apartmaji se nahajajo v središču mesta, nasproti Mestne hiše.
Apartmaji se nahajajo v središču mesta, nasproti Mestne hiše. FOTO: Tomaž Gregorič, Jan Čeleda

Zanemariti ne gre niti tega, da je atrij postal pomemben vir naravne svetlobe ter da predstavlja pomemben vir naravnega zračenja. Stanovalci pa se bodo skozi ta novi vrt lahko ozirali za ljubljanskimi zvezdami.

Dela so potekala pod drobnogledom Zavoda za spomeniško varstvo, saj stavbe predstavljajo del zaščitene stavbne dediščine. Pročelja stavb, ki gledajo na mestne ulice, so morala ohraniti svojo staro, torej izvirno podobo.

Zahteve spomeniške stroke je bilo treba upoštevati tudi pri prenovi atrija. Z zasteklitvijo so arhitekti zaščitili oboke, stebre in kamnite plošče, ki izvirajo iz obdobja baroka, torej druge polovice 17. in prve polovice 18. stoletja.

Na skupaj 692 kvadratnih metrih je nastalo 12 apartmajev, ki se spogledujejo s preteklostjo, a so hkrati zrcalo današnjega časa.

Poglejte še apartmaje, ki so jih OFIS arhitekti zasnovali sredi Kranjske Gore.

 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860