Tehnika je torej podobna kvačkanju ali pletenju, le da ne potrebujemo posebnih pripomočkov (pletilk ali kvačke), vrvica, ki jo za to uporabljamo, pa je po navadi debelejša od tiste, ki jo uporabljamo za zgoraj omenjena ročna dela.
Prav zaradi tega so predmeti, izdelani v makrame tehniki, dovolj močni, da niso uporabni le kot oblačila ali okras, ampak tudi kot kosi pohištva, na primer police, viseč stol ali celo viseča mreža.
Ročna dela za moške
Da, prav ste prebrali, makrame sodi v moško domeno. No, vsaj včasih je, to umetnost vozljanja so namreč skozi stoletja ohranjali predvsem moški. Z vozljanjem naj bi v 13. stoletju začeli arabski tkalci, ki so s pomočjo umetelnih vozljev v okrasne resice spremenili niti, ki so po tkanju visele z robov brisač, šalov in tančic.
Vrh priljubljenosti je makrame dosegel v Viktorijanski dobi, ko so ga knjige, namenjene mičnim gospodičnam in spretnim gospodinjam, omenjale kot umetnost izdelave vilinsko lepih obrob za oblačila, namenjena nošenju doma, na vrtnih zabavah ali sprehodih ob morju, pa tudi okraskov za dom in spodnje perilo.
Gusarski pletilci
Z makramejem se niso kratkočasile le gospodične, ampak tudi gusarji, mornarji in drugi morjeplovci. Ti so imeli vrvi dovolj, časa pa očitno tudi, saj so si ga krajšali tako, da so s pomočjo mornarskih in drugih vozlov, ki so jih bili zaradi svojega poklica zelo vešči, krasili vse mogoče – od ladijskega trupa do ročajev svojih pipcev.
No, nad ročnimi spretnostmi svojih moških so bile očitno ob povratku domov navdušene tudi njihove žene, in tako je že v zgodnjih sedemdesetih letih prešnjega stoletja makrame postal priljubljen način za izdelavo unikatnih dodatkov za dom, predvsem visečih stojal za rože, stenskega okrasja in 'žepov' za pospravljanje copat v predsobi in podobno.
Vnovično rojstvo 'retro navlake'
Po dobrih dvajsetih letih počitka v omarah, označenih z etiketo 'retro navlaka', se makrame v zadnjem času spet vrača na prizorišče – tokrat predvsem kot način za izdelavo nakita, kot so ogrlice, zapestnice in pasovi, ali pa, za tiste zahtevnejše, za vozljanje unikatnih torbic in visečih mrež.
Vzorce zavozljane vrvice pogosto dopolnjujejo steklene ali lesene kroglice.
Kako začeti
Tako kot pri vsakem ročnem delu je tudi pri makrameju na začetku potrebne kar nekaj potrpežljivosti. A je prav zato, ker imamo opravka le z lastnimi prsti in malce debelejšimi vrvicami, enostavnejši od na primer kvačkanja ali vezenja.
Da se lotite svojega makrame projekta, boste potrebovali:
- vrvico – začetnikom mojstri svetujejo, naj kupijo vrvico, posebej namenjeno makrameju; primerne so predvsem tiste iz jute;
- škarje;
- vzorec za izbrani projekt. Spletne strani so neizčrpen vir idej in navodil, v katerih boste našli tudi informacije o tem, kateri vozlji so uporabljeni pri izdelavi določenega izdelka in koliko vrvice potrebujete.
Najpogosteje uporabljena vozla sta kvadratni vozel in tako imenovani double half hitch (dvojni polovični vozel), ki sta dovolj za izdelavo na primer zapestnice ali pasu.
Nasvet
Spretni vozljalci svetujejo, da za začetek izberete prav izdelavo zapestnice, verižice za ključe ali pasu, za nadaljevanje so primerni obešanka za sobno rastlino ali stenski okras v obliki sove, ko boste vozljanja že zelo vešči, pa se lahko lotite izdelave torbice ali viseče mreže.
V videu si lahko ogledate enega od načinov ...
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV