
"Včasih smo za popestritev dneva in noči prespali na splavu sredi jezera, ki je služil kot zimsko gnezdišče ptic. Tu se je najprej porodila ideja o postavitvi nečesa bolj konkretnega, temu je sledil cilj samozadostne platforme, ki je pripeljela do zamisli o kupolah," na vprašanje o tem, kako se je začela zgodba o plavajočem sadozadostnem mestu odgovarja Elvis Halilović.

Kaj je namen vašega projekta?
V osnovi je plavajoče mesto namenjeno izobraževanju, predstavitvi tehnologij in enostavnih posegov, s katerimi lahko zagotovimo čim bolj samozadostno bivanje. Zasnovano je kot modularna platforma, kjer so vsi elementi objekta prirejeni tako, da s svojim delovanjem ne bodo negativno vplivali na okolje.
S sončnimi kolektorji in pečmi bo v njih poskrbljeno za ogrevanje, kupole same bodo zagotovile hlajenje in prezračevanje, za prehrano bo služil rastlinjak z aquaponičnim sistemom za vzgojo rib in zelenjave, solarno kompostno stranišče bo skrbelo za sanitarije in vodo bomo filtrirali s pomočjo sončnih celic direktno iz jezera. Skozi projekt razvijamo nove načine pridelave hrane, predelave odpadkov, ogrevanja, hlajenja in pridobivanja energije. Lahko rečemo, da gre za velik prototip.
Kaj so to geodezične kupole?
Geodezične kupole so ene najmočnejših poznanih arhitekturnih struktur, za katere porabimo tudi do 40 odstotkov manj gradbenega materiala, kakor za pravokotno oblikovane stavbe. Prav tako pa kupola daje najboljši izkoristek uporabnega prostora glede na volumen prostora. Celotno kupolo premera 4.8 metra lahko sestavita samo dve osebi, saj najtežji moduli ne presegajo teže 30 kilogramov.
Zaradi kupolaste oblike ni potrebe po težkih prečnih gredeh ali pokončnih nosilcih. S tem dobimo odprt prostor unikatnih, zračnih, bivanjskih in zvočnih lastnosti brez žrtvovanja nosilnosti objekta. Zaobljena oblika omogoča veliko boljše kroženje zraka v objektu, kar pomeni, da je ogrevanje in hlajenje bistveno lažje. Rastline v kupoli zaradi naštetih prednosti uspevajo bolje kakor v klasičnih rastlinjakih.

Projekt je zasnovan dolgoročno in je poleg bivalne samozadostnosti, mišljen kot finančno samozadosten objekt. Ker je to trenutno edinstven objekt te vrste pri nas, ponuja odlično turistično in izobraževalno priložnost. Zaradi modularnosti se lahko glede na potrebe širi oziroma razdeli na manjše enote.
Kako blizu realizaciji je projekt in kakšna so pričakovanja?
Letos smo uspeli realizirati prvo fazo projekta in sicer osnovno infrastrukturo, vsega skupaj štiri kupole in dve uporabni odprti platformi. V eni od kupol se nahaja rastlinjak, ostale tri uporabljamo za bivanje. Ob otvoritivi konec meseca avgusta so bila pričakovanja velika in odzivi javnosti odlični! V prihodnje pa čakamo na odzive s strani mestne občine Velenje, ki je med drugim tudi projekt podprla. Poizkusili bomo tudi s crowdfunding načinom pridobivanja sredstev.

Se pri realizaciji soočate s kakšnimi težavami?
Seveda se pri vseh projektih takšnega obsega in kompleksnosti soočamo s pomanjkanjem sredstev za popolno izvedbo in zaključkom projekta. Med gradnjo smo naleteli na veliko število tehničnih težav, ki jih nismo predvideli, vendar je ekipi štirih ljudi s skupnim delom in idejami uspelo postaviti celoten objekt v malo več kot treh tednih.
Kdo sestavlja Ondu in koliko časa že delujete?
Kar zadeva oblikovanje in realizacije projektov je Ondu trenutno t.i. "one man brand", ki ga vodim jaz. Gre za zastarel izraz, ki pomeni tam ( ondu ôndu prisl. (o?): stopil je na grič ter se ondu naužil razgleda.
S čim se še ukvarjate?
Ondu je razdeljen na idejno oblikovanje samozadostnega bivanja in na klasično industrijsko oblikovanje. Oblikujem in izdelujem vse od keramike, primitivnih fotoaparatov, bivalnih objektov, rastlinjakov, aquaponičnih sistemov, vetrnih turbin in še bi se našlo. Vse, kar oblikujem, skušamo tudi sam proizvesti.
Poglavitni cilj Ondu produktov je medgeneracijski prenos, izdelujem dolgotrajne izdelke z uporabo kakovostnih materialov in načinov izdelave. Vedno bolj se vračam k starejšim tehnikam izdelave lesenih objektov, kar skušam združiti s spoznanji sodobnega sveta.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV