

Med njimi je bila tudi družina Gushi, danes ena najbogatejših družin na Kosovu. Da bi se oddolžili, ker jim je v najhujših časih stal ob strani, so mu podarili 1.5 hektarja veliko zemljišče, na katerem je Američan zgradil in ta mesec tudi slavnostno otvoril prvo pasje zavetišče Princess Pavilion, ki je eno redkih, kjer psi niso zaprti v boksih, ampak se prosto gibajo in družijo med seboj.
Zavetišče je le en korak na dolgi poti do cilja. Potepuški psi, ki bodo vzeti z ulice, bodo kastrirani, a se Ben ne strinja, da bi se jih vrnilo na ulico. »Na psa se navežem. Kako naj ga po dveh, treh tednih urejenega življenja vržem nazaj na cesto?« pravi Ben, ki meni, da ga na tam ne čaka drugega kot le lakota, mraz in prej ali slej tudi smrt.
Prav tako se ne strinja s tem, da se psa, ki po določenem času ne najde novega lastnika, evtanazira. A če želi psa obdržati na vsak način in za dolgo, hkrati pa rešiti problem dolgoročno, eno zavetišče kmalu postane premajhno.
Zato je njegova želja zgraditi več tovrstnih hiš po državi. Svoje zadnje dni življenja pa želi tudi sam preživeti v kraju, ki se mu je sedel v srce. Po štirinajstih letih obiskovanja Kosova se želi tja tudi sam preseliti. In, kot je rekel, živeti in umreti med tisoči psov.
Slovenska veterinarka krstila operacijsko mizo
Benovi prošnji za pomoč pri reševanju problema se je med prvimi odzvala slovenska veterinarka Nuša Schumet, dr.vet.med., ki je v okviru otvoritve zavetišča v enem tednu opravila več kot 50 sterilizacij in kastracij.
Lokalno kosovsko društvo Animal friends of Kosovo je sicer že lani dobilo potrebna sredstva za sterilizacije in kastracije potepuških psov v mestu Skenderaj, dovoljenja občin za izvajanje posegov ter tudi zasilno ambulanto in pesjake, a žal lokalnih veterinarjev tako delo ni zanimalo. Kljub temu, da bi jih sterilizacij in kastracij tuji veterinarji naučili brezplačno. »Za njih so donosne le farmske živali, psi pa so za večino zgolj nadloga,« je povedala slovenska veterinarka. Pa četudi so, kot je dejala, ulični psi izredno prijazni in prav vsem, ki so jih ulovili, je uspela brez problema v gobček dati tablete proti zajedavcem.

Slovenci za pomoč Kosovu
Na akcijo zbiranja donacij za pasje brezdomce na Kosovu, ki sta ga organizirala spletni portal Happy-Doggy.si in Društvo pasjih brezdomcev Peter Pan, se je odzvalo kar nekaj podjetij, društev, trgovin, nekateri veterinarji in posamezniki. S pomočjo dveh dobrodelnih koncertov in pasjih postojank v trgovinah za male živali, društvih in drugje, smo zbrali več kot 500 kilogramov pasjih priboljškov in ogromno sanitetnega materiala, ampul ter zdravil za zavetišče.
Eno veliko petico v redovalnico si zaslužijo šolarji iz Osnovne šole Radeče, ki so našo akcijo vzeli zelo resno in nas razveselili s polnimi škatlami pasjih dobrot.
In če je imel Mahatma Gandhi, indijski voditelj in borec za človekove pravice prav, da o veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo tudi po tem, kakšen je njegov odnos do živali, potem Slovenija še ni za odpis. In morda sta varna hiša in tuj kapital prvi korak k začetku konca dobesedno pasjega življenja na Kosovu. In priložnost za tuje strokovnjake, ki so pripravljeni v tej majhni revni deželi pustiti velik pasji pečat.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV