Gotovo so vsem znani primerih iz ljudske tradicije, v kateri po domače opravljeni ljudje igrajo na buče, udrihajo po svinjskem mehu, piskajo na glavnike, tolčejo s palicami, rožljajo pripomočku za pranje perila in še in še …
Verjetno pa so bolj redki slišali za zelenjavna glasbila, kot so si jih omislili pri naših avstrijskih sosedih. Gre torej za glasbila, ki jih v koncertnih dvoranah etablirane umetnosti ni videti prav pogosto.
Zelenjavni orkester, je nastal leta 1998, in sicer na Dunaju. Zasloveli so s takoimenovano organsko glasbo, ki jo ustvarjajo s trobentami iz paprike, violino iz pora, bobni iz buč... Mešani avstrijski orkester navdušuje občinstvo povsod, kjer se znajde.
Skupina glasbenikov je nastala v njihovih študentskih letih. Prvič so na zelenjavo zaigrali za hec na eni od svojih številnih zabav. Kmalu pa se je iz tega posrečenega poskusa rodila zamisel, da bi poskusili igrati zares. To je zgodba o nastanku prvega zelenjavnega orkestra na svetu, ki ima danes koncerte po vsem svetu.
V dvanajstčlanskem orkestru člani sami izdelajo inštrumente, in sicer iz zelenjave, ki je na voljo v kraju, kjer imajo koncert. Zmeraj uporabljajo svežo zelenjavo, kupljeno na tržnici. Nikoli vakuumsko pakirane.
Za vsak koncert potrebujejo okoli 70 kilogramov zelenjave, pravijo v orkestru. Glasbila izdelujejo s pomočjo nožev, vrtalnikov in drugih orodij, priprava jim vsakič vzame tri ure časa.
Kot zanimivost povejmo, da iz ostankov zelenjave oziroma delov, ki jih ne morejo uporabiti, med koncertom pripravijo zelenjavno juho, ki jo po koncertu postrežejo gostom.
Po dvanajstih letih koncertiranja pravijo, da so se koncerti med seboj zelo razlikovali. Kakovost izvedbe je bila namreč odvisna od ponudbe zelenjave, njene kakovosti, pa tudi od sezone.
Kljub temu da instrumente izdelajo sami in iz povsem naravnim materialov, pa priznavajo, da njihovi koncerti ne bi bili mogoči brez moderne tehnologije – kot denimo ojačevalcev in posebnih mikrofonov.
Poznavalci njihovo glasbo opisujejo kot nekaj med zvrstjo tehno glasbe in pesmijo kitov. Sicer pa umetniki sami zase pravijo, da niso posebej zavezani nobeni glasbeni zvrsti, pač pa prehajajo med različnimi in zato meje svojega ustvarjanja nenehno širijo.
Tudi sicer orkester sestavljajo člani najrazličnejših poklicev – glasbeniki, likovni umetniki, arhitekti, oblikovalci, medijski strokovnjaki, pisatelji in pesniki.
Sicer radovoljni in navdušeni ustvarjalci pa pravijo, da so najbolj naveličani nenehno ponavljajočega se vprašanja občinstva in novinarjev: Ali so morebiti vsi vegetarijanci?
Njihov odgovor je: ''Niti slučajno in prosimo, da nam tega vprašanja ne zastavljate več, saj smo ga slišali vsaj že tri milijonkrat.''
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV