V okviru projekta Cities of Opportunity 2011 (Mesta priložnosti 2011) je strokovna komisija izbrala za življenje in delo najboljše mesto na svetu.
Mesta so med seboj primerjali po vnaprej določenih spremenljivkah in prišli do zanimivih ugotovitev.
Ocenjenih 26 prestolnic
Pod okriljem podjetja PriceWaterhouseCoopers in Partnerstva za mesto New York (Partnership for New York City) je že četrto leto potekal izbor najboljšega mesta na svetu.
Letos so ocenjevali 26 gonilnih prestolnic, med njimi denimo Peking, Tokio, Johannesburg, Mexico City, Madrid, London, Pariz, Stockholm, Berlin, Sidney, Moskvo, Istanbul, Hong Kong, Singapur, Abu Dabi, Sao Paulo, Santiago, San Francisco, Toronto, Seattle in New York.

Mesta so med seboj primerjali po tem, kako uspešna so na področju posla, kulture in izobraževanja.
Kriteriji
V zaključnem poročilu je komisija zapisala, da je za zdrav razvoj modernih mest nujno ravnovesje med otipljivim (fizičnim) in neotipljivim (intelektualnim) kapitalom.
Na vrh lestvice so se uvrstili New York, Toronto, Seattle, San Francisco, Sydney in Stockholm.

New York se je odlično odrezal v kulturni ponudbi in pestrosti, na področju raziskovalnih inštitutov in univerz, športa in prostega časa ter podjetništvo prijaznega okolja in deležu tujih turistov.
Mesto se je slabo odrezalo po času, ki ga prebivalci potrebujejo za vožnjo na delo.
Toronto vodi v kakovosti življenja, čistem zraku, izgradnji nebotičnikov, šport in prosti čas ter podjetništvu prijazno okolju.
V mestu je po drugi strani izredno drag javni prevoz.
San Francisco ima visok delež populacije z visoko izobrazbo, delovna fleksibilnost, podjetništvu prijazno okolju in zadovoljstvo z življenjem.
Mesto je najslabše med vsemi po tem, koliko tujega kapitala pritegne.

Stockholm se ponaša s čistim zrakom, podjetniškim okoljem, zelenimi površinami, zaščito intelektualne lastnine, dostopom do interneta, politično stabilnostjo, knjižnicami z javnim dostopom, pismenostjo, zadovoljstvom nad življenjem.
Na slabi strani pa so visoki davki, ni pa lahko tudi začeti s podjetništvom v tem mestu.
Sydney se je odlično odrezal v športu in prosto časnih dejavnostih, dobrih možnostih za odprtje novega podjetja, dostopa do stanovanja (razpoložljivost, cene, raznolikost, kakovost), knjižnicah z javnim dostopom, pismenost je med višjimi v svetu, kupna moč in zadovoljstvo z življenjem sta na zelo visoki ravni.
Sydney si je prislužil slabo oceno na področju javnega transporta.
Če omenimo še Tokio, ki je visoko po številu svetovnih korporacij in razvoju multimedijske tehnologije, a zelo nizko po kvaliteti življenja zaradi visokih stroškov. Je tudi na prvem mestu po nevarnostih naravnih katastrof.

Pred sedmimi leti je komisija ocenjevala New York, danes z izpopolnjeno metodologijo ocenjuje in primerja že 26 svetovnih metropol, s ciljem, da bi mesta okrepila svoje potenciale in izboljšala šibke točke.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV