Dominvrt.si
image (28)

Neverjetno odkritje avstralskih znanstvenikov

S.B.
17. 11. 2011 16.42
21

Bivanje na našem planetu nenehno izpolnjuje spoznavanje njegove preteklosti in preko tega tudi vedenje o nas samih. Tokrat so nas znanstveniki presenetili še z enim odkritjem. Poglejte!

Pred nedavnim so znanstveniki v Indijskem oceanu odkrili ostanke dveh potopljenih otokov. Oba se nahajata zahodno od Avstralije, okoli 1600 metrov pod vodno gladino.

Otoka sta ostanek nekdanje veleceline Gondvana, ki je pred delitvijo kontinentov vključevala Antarktiko, Južno Ameriko, Afriko, Madagaskar, Arabski polotok, Avstralijo, Novo Zelandijo in Indijo.

Na tritedenski ekspediciji so znanstveniki z Univerze v Sydneyu, Univerze Macquarie in Univerze v Tasmaniji v globinah Indijskega oceana kopali vzorce skal, med katerimi so našli celinske kamnine, kot so granit, peščenjak in gnajs.

V kamninah pa so našli tudi ostanke fosilov, ki pričajo o času, ko so na Zemlji živeli dinozavri.

Dr. Joanne Whittaker, geologinja z Univerze v Sydneyu pravi, da bi podatki lahko pripomogli pri razumevanju tega, kako so se Indija, Avstralija in Antarktika ločili od Gondvane.

Odkrita otoka sta nastala pri ločevanju kontinentov pred približno 130 milijoni let, ko se je Indija začela ločevati od Avstralije.

Potopljena otoka v velikosti Škotske sta pravo odkritje, saj bodo z analizami potopljenih skal, ki so jih izkopali iz morskih globin, prišli do zanimivih podatkov, ki bodo pričali o tektonskih premikih v tistem času.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702