Francoski arhitekt Francois Perrin je ob pomoči strastnih rolkarjev in oblikovalcev Pierra Andrea Senizerguesa in Gila Le Bon Delapointe izdelal prototip hiše, v kateri rolkanje ni le športna dejavnost, pač pa postane vsakdanje življenje.
Ideja je vzniknila iz potrebe, razlaga arhitekt, saj so rolkarji precej nezaželeni na javnih površinah, domače okolje pa je le redko zasnovano tako, da bi omogočalo večje preizkušanje rolkarskih veščin.
Pri načrtovanju hiše sta veliko mero pozornosti namenila stopniščem, prehodom, vzponom in spustom. Nastala je stavba s tremi ločenimi prostori (kuhinja, dnevni prostor in spalnica), med katerimi teče najdaljša pot.
Vsak od treh prostorov ponuja obilico manjših krivin in krivulj, ki rolkarjem zagotavljajo številne možnosti in nenenhno preizkušanje sebe in prostora.
Precej podrobno sta se posvetila tudi notranji opremi, ki je precej konvencionalna in vključuje le najbolj nujne kose, a sta pohištvo prilagodila in zaščitila tako, da je z rolko mogoče drseti malodane po vseh robovih.
Klop v jedilnici in kuhinjski pult tako nista več zgolj običajna stanovanjska kosa, pač pa sta dobila še lastnosti športnih rekvizitov.
Francoski arhitekt pravi, da je v načrtovanju in raziskovanju idealnega doma za rolkanje razvijal številne arhitekturne vidike, ki sicer ostajajo neizkoriščeni.
Bomo videli, ali bo hiša PAS prinesla svež veter, s katerim bodo bivališča presegla tradicionalne okvirje bivanja in v katerih bodo prostočasne dejavnosti postale življenje.
Hiša PAS je razstavljena v pariškem muzeju La Gaite Lyrique, njeni snovalci pa pravijo, da vključuje vse, kar rolkar potrebuje za idealno rolkarsko življenje.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV