Pred časom smo na našem portalu že objavili daljši intervju z Alešem Šeligom, arhitektom in vizionarjem, ki je morda prav zaradi svoje daljnovidnosti in delovanja, pri katerem se ne omejuje niti na sedanjost, še manj pa na slovenski prostor, bolj znan v tujini kot pri nas.
Eden izmed njegovih na prihodnost osredotočenih projektov, ki jih trenutno predstavlja v sklopu razstave Arhitektura in voda, je tudi Otok Adria – drzen projekt, ki bi po mnenju avtorja in številnih somišljenikov lahko bistveno pripomogel k reševanju meddržavnih meja v Jadranskem morju.
Energetsko samozadostni umetni otok ima zasnovo v simbolnem sožitju treh držav - Slovenije, Hrvaške in Italije - s skupnim lastništvom.
Otok naj bi se nahajal na robu teritorialnih meja treh držav in bi - v skladu z določili mednarodnega prava - vsem trem državam omogočal dostop do mednarodnih voda z brisanjem meddržavnih morskih meja.
Pa ne le simbolni pomen in politično sporočilo. Poleg tega bi otok za severni del Jadrana pomenil tudi novo turistično atrakcijo in dodatno ponudbo.
Na njem so namreč predvideni objekti, namenjeni kar najširšemu krogu turistov in obiskovalcev: poleg marine še delno podvodni hotel s kazinojem in welnesom, kavarna, razgledni stolp, kopališče … celo golf igrišče in pristajališče za helikopterje.
Po razstavi v Ljubljani Šeligov biro Tekton koncept otoka Adria ter drugih šestih projektov, ki vsi po vrsti opozarjajo na nujnost upoštevanja in (premišljenega) uporabljanja vode pri gradnji prihodnosti, sedaj predstavlja še pri naših južnih sosedih.
Otvoritve razstave so se med drugim udeležili župani občin Piran, Umag, Novigrad in Buje, ki so vsi po vrsti pozdravili zamisel o vodi kot elementu povezovanja in združevanja, ne pa razhajanja in razprtij.
Razstava bo v Hotelu Kempinski Adriatic v Savudriji na ogled vse do 1. avgusta.
Komentarji (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV