Dominvrt.si
image (28)

Čudovit dom na strehi New Yorka

N.L.
04. 10. 2010 16.35
8

New York - če vam uspe v njem, potem vam uspe kjerkoli, je besedilo zimzelene pesmi o tem mestu. Lastnik stanovanja, ki vam ga predstavljamo, je svoj uspeh nadgradil z idejo o zelenem bivanju sredi betonske džungle.

Življenje na zeleni strehi spodnjega dela Manhattana bolj kot na vrtoglavo urbano bivanje spominja na mir in harmonijo podeželskega domovanja.

Čudovito stanovanje, ki je nastalo kot študija o integraciji arhitekture in urbanističnega načrtovanja odlikuje izobilje naravne svetlobe in bogastvo zelenih rastlin, ki stanovalcem zagotavljajo čist zrak in pomirjujoče vzdušje.

Zavidanja vredno domovanje je last 36-letnega Matthewa Blessa. Blesso, nekdanji bankir, ki se tudi sam ukvarja z razvojem nepremičnin, v svojem domu lahko uživa v prhanju na terasi z razgledom na strehe New Yorka, pogledom v ogledalo, ki ga obdaja „živa“ zelena stena in počivalni sobi, katere celotna tla namesto parketa prekriva mehka žimnica.

Ko si s svojo družbo zaželi osvežilnih koktejlov, lahko metine liste nabere kar na svoji strehi s pogledom na mostove na reki East River.

Blesso je svoje skoraj 300 kvadratnih metrov veliko stanovanje kupil pred štirimi leti, sprva kot poslovno investicijo - z namenom, da ga uredi in proda.

K projektu prenove je pritegnil profesorja Joela Sandersa z univerze Yale in ko je ta predlagal, da bi na strehi nad Velikim jabolkom preizkusil svojo zamisel o harmoničnem združevanju narave, arhitekture in oblikovanja v urbanih okoljih, se je stanovanje vredno okoli 4 milijone ameriških dolarjev spremenilo v živo učilnico.

V sodelovanju z urbanistko Diano Balmori in arhitektko Andreo Steel je profesor Sanders penthouse spremenil ne le v razkošno stanovanje, ampak tudi v prototip, nekakšen poligon, na katerem preizkuša možnosti združevanja narave z urbano arhitekturo.

Sanders namreč zagovarja idejo, da načrtovanje krajine in okolice doma ter vnašanje zelenja pri gradnjah in prenovah nikakor ne bi smelo biti drugotnega pomena, pač pa od samega začetka integrirano v proces prenove.

In tako je na račun „narave“ kdaj pa kdaj nastal tudi kak kompromis z oblikovanjem. Prvotno zamišljene rastline na zeleni steni so z odmetavanjem svojih drobnih lističev mašile odtok umivalnika, zato so jih zamenjali z  „bolj običajnimi“ peperomiami.

Vseh pohval vredna „ozelenitev“ mestnega doma v srcu New Yorka ni bila poceni, za z naravo uravnoteženo prenovo svojega že tako dragega stanovanja je Blesso odštel dodaten milijon dolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854