Dominvrt.si
image (28)

Brazilci v pomoč žrtvam poplav

N.L.
23. 03. 2011 13.36
4

Ob vse pogostejših naravnih ujmah, ki kot kaže ne prizanašajo prav nobenemu delu sveta, se arhirtektom in oblikovalcem postavlja praktično vprašanje: „Kaj potem?“ Brazilski arhitekt je rešitev našel v „parazitskih hišah“.

Brazilski Sao Paulo, mesto z bogato kulturo in tradicijo, so v zadnjih letih pogosto prizadele poplave in blatni plazovi.

Zaradi vode in blata, ki sta napolnila stavbe, so številni prebivalci tega enajstmilijonskega mesta ostali brez doma tudi po tem, ko so se vode že umaknile.

Problematika in življenjska situacija tistih, ki poplave preživijo, a v njih izgubijo streho nad glavo, sta oblikovalca Mika Reyesa pripeljali do razvoja nadvse nenavadnih bivališč.

„Moj cilj je bil, da z nenavadnim pristopom in naprednim razmišljanjem poskušam najti način, kako tistim, ki so ostali brez doma, zagotoviti možnost za bivanje v milijonskem, že tako pregosto naseljenem mestu,“ pojasnjuje Reyes, ki je pomožna bivališča razvil z mislijo na specifičen problem Sao Paula.

Gre za „domove v sili“, ki po naravni nesreči pripomorejo k hitrejši normalizaciji situacije in ponovnemu vzpostavljanju delujoče družbe.

Reyesovi domovi v sili so zasnovani v obliki predizdelanih boksov, ki se s pomočjo helikopterja ali žerjava pritrdijo (pravzaprav zataknejo s pomočjo močnih kavljev) na okna obstoječih opustošenih ali zapuščenih zgradb.

Kot posebnost svoje zamisli Reyes izpostavlja tudi vključevanje in aktivno participacijo prizadetih v naravni ujmi – namesto da bi brezdelno sedeli in čakali na pomoč, se angaširajo pri nameščanju svojega novega doma in domov šibkejših „sosedov“ ter se tako, čeprav so ostali brez vsega, spet počutijo kot koristen in pomemben del družbe.

V vsaki izmed teh malih „parazitskih“ zgradb se nahaja vse, kar stanovalec potrebuje za preživetje in osnovno udobje; tu so postelje, luči, prostor za shranjevanje in okno, vse to izdelano iz materialov, recikliranih z lokalnih gradbišč.

Korak naprej predvideva možnost namestitve sistema za izkoriščanje sončne energije, čiščenje vode in organsko predelavo hrane.

Navdahnjen s pisanimi favelami Ria de Janeira je oblikovalec predvidil tudi možnost, da si stanovalci svoje domove poslikajo. S tem jih personalizirajo, poleg tega pa ustvarjanje deluje tudi kot neke vrste terapija, ki pomaga preboleti tragično izkušnjo izgube doma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854