Dominvrt.si
viseča mreža

Poleti jih morate imeti!

N.L.
04. 07. 2011 09.23
16

Da bo dolgo, vroče poletje še prijetnejše in bolj udobno, pa tudi zdravo, smo za vas pripravili seznam nepogrešljivih spremljevalcev poletja.

Končno smo dočakali poletje, dolge, sončne dneve, ki kličejo k aktivnostim na prostem in večere, ko si vzamemo čas za druženje s prijatelji ali umirjeno sanjarjenje.

Ponujamo vam nekaj predlogov za še boljšo poletno popestritev:

Senca

Najsi bo tenda, sončno jadro ali pa čisto običajen sončnik – brez sence poleti ne gre. Ne le, da je pomembna za zdravje – sončne opekline in z njimi povezane bolezni so zadnja leta neizogiben spremljevalec poletnih dni – z ustreznim senčenjem bo vaš kotiček pod soncem tudi bolj uporaben, saj boste na njem lahko uživali ves dan.

Če na vrtu ali balkonu nimate veliko prostora, ali pa, če vam enostavno zmanjkuje domišljije, vam predlagamo, da se letos odločite za retro.

viseča mreža
viseča mreža FOTO: iStockphoto

Spomnite se časov svojega otroštva in velikanskih platnenih „sončnih dežnikov“ z živobarvnmi vzorci ali širokimi črtami.

Njihove modernejše različice je mogoče dobiti še danes, njihove prednosti pa so praktičnost, premičnost in cenovna dostopnost – ter nenazadnje videz, ki vas bo spomnil na brezskrbne dni šolskih počitnic.

Vetrič

Še en „poletni“ predmet, ki v spomin prikliče stare čase. Za razliko od sintetičnih, luknjastih visečih mrež, ki so se znale prav grdo zarezati v porjavelo kožo, je danes na voljo skoraj neskončna izbira videčih počival za vse okuse in priložnosti.

Viseče mreže ali stoli iz bombaža, platna ali umetnih materialov so lahko bodisi moderno minimalistični, razkošno udobni, da nadomestijo še tako udoben ležalnik, ali pa lahki in praktični, izdelani posebej za popotnike.

Če boste visečo mrežo ali stol montirali na domači balkon v večstanovanjski stavbi, se pred vrtanjem posvetujte z zgornjim sosedom in se prepričajte, kakšna je nosilnost pritrdilnega mehanizma.

Dobra alternativa vrtanju je tudi stojalo, ki ga postavite na balkon, vrt ali teraso in nanj obesite (pa tudi enostavno snamete) mrežo.

Voda

Bazen ali pa vsaj bazenček, škropilna cev, ribnik ali čisto navaden „lavor“ - voda v vročih dneh prinaša svežino in ohladitev, zato je nepogrešljiva tudi za tiste, ki jim delovne obveznosti ne dopuščajo čofotanja v morju ali jezeru.

Vodo so kot enega vodilnih elementov na vrtovih uporabljali že stari Grki, Rimljani in Kitajci, njen pomirjujoč in osvežujoč učinek pa cenimo še danes.

Želja praktično vsakogar je, da bi na vrtu ali terasi imel bazen, ali pa vsaj plavalni ribnik, žal pa je tistih, ki si to lahko privoščijo, malo.

A obstajajo cenejše in manjše alternative.

Če je le mogoče, si na vrtu ali terasi omislite vsaj zunanjo prho; z njo se boste ohladili po športnih podvigih, umili po delu na vrtu ali pa se osvežili med poležavanjem v senci.

Na balkonih večstanovanjskih stavb, kjer prhanje zunaj ne pride v poštev, bo moral zadoščati manjši vodni motiv; bodisi s stoječo vodo, ali pa pretočni, v katerem se voda zbira v večji posodi.

Ogenj

Poletje ni pravo poletje brez zapeljivega cvrčanja, obveznega dima in neprekosklivega okusa sveže, na zraku pečene hrane – ja, govorimo o piknikih.

Lahko so zastavljeni velikopotezno – na trati, z ducati prijateljev, športnimi aktivnostmi in velikim, odprtim ognjem, ali pa manjši, „balkonski“ pikniki, za katere zadošča majhen plinski žar.

Če je prostora tudi za tega premalo, ali pa specialitete z žara niso vaša priljubljena hrana, si nekaj ognjevitosti in strasti ob večerih lahko pričarate tudi drugače – z večjimi ali manjšimi svečami, vrtnimi ognji, baklami in lampioni.

Pri kakršnem koli ognju, še posebej na majhnem prostoru ali če je v bližini veliko ljudi oziroma otrok, velja opozorilo o previdnosti

Svežina

V lahki solati, na sveže pečenem mesu ali v kozarcu koktejla – sveža zelišča so poleti nepogrešljiva. Še toliko bolj, ker izgovorov za to, da jih ne bi uporabljali, praktično ni. Tudi če nimate „zelenih prstov“ in sodite med tiste, ki prijateljem vedno znova razlagajo, da pri njih ne preživi niti najbolj žilav kaktus, boste pri zeliščih gotovo uspešni.

V zameno za dokaj skromno skrb – redno zalivanje in sonce, ki ga bo dovolj tudi na okenski polici – vas bodo vse do jeseni oskrbovala z omamnimi aromami in okusi, ki jih nikakor ni mogoče ujeti v lonček ali vrečko s posušeno mešanico.

Če ne veste, kaj bi izbrali, vam za prvič svetujemo: meto (za mojito), baziliko (za paradižnikove solate), timijan (za solate in marinade), peteršilj (za juhe in omake) ter drobnjak (juhe, omake, solate).

In veliko poguma; z nekaj poskušanja in kombiniranja boste hitro ugotovili, katera vam ustrezajo in kakšne okuse pogrešate.

„Stranski učinek“ sajenja zelišč pa bo čudovit vonj na vašem balkonu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698