Dominvrt.si
image (28)

Čista desetka za tripleks!

N.L.
22. 11. 2010 18.52
9

Cerkva in drugih sakralnih objektov se največkrat drži pridih temačnosti, turobnosti in hladu. Po krivici! Prenova sinagoge v newyorškem East Villageu namreč dokazuje, da je v stoletni posvečeni stavbi mogoče ustvariti svetlo sodobno stanovanje.

Sinagoga, poimenovana Beth Hamedrash Hagadol Anshe Ungarn – Sveta hiša učenja madžarskega ljudstva, je bila zgrajena v začetku 20. stoletja. Za verske obrede se je uporabljala vse do 80. let prejšnjega stoletja, nato pa je bila zaradi pomanjkanj sredstev za prenovo in vzdrževanje zapuščena, dokler je agencija za razvoj nepremičnin ni kupila in nekdanji sveti prostor spremenila v pet stanovanjskih enot.

Za newyorško podjetnico Dominoque Camacho in njenega partnerja Garyja Hirschkrona, direktorja zavarovalne družbe AXA iz Conneticuta, je bilo stanovanje za slikovito fasado nekdanje sinagoge več let le neuresničljiv sen. Leta 2006 jo je pri nakupu stanovanja v najvišjem nadstropju za las prehitel drug ponudnik in ko sta leto pozneje opazila, da se je loft zopet pojavil med nepremičninskimi oglasi, nista pomišljala – za milijon in pol ameriških dolarjev sta končno kupila svoje sanjsko stanovanje.

A tu se je uresničevanje sanj šele začelo. Prostor je bilo namreč zaradi številnih delnih prenov in nepremišljenih samovoljnih posegov v precej slabem stanju, a za montažnimi stenami in številnimi opleski je bilo vseeno še slutiti mogočnost svetega objekta. Po priporočilu nepremičninskega posrednika sta se Dominique in Gary za pomoč pri prenovi obrnila na Manifold Architecture Studio, mlad arhitekturni biro iz Brooklyna, poznan po svojih konceptualnih projektih in umetniških posegih.

Pri koreniti, lahko bi rekli celo drzni prenovi sta arhitekta Philipp in Kit von Dalwig v veliki meri upoštevala lastničine želje, Dominique si je namreč poleg zračnega, svetlega prostora želela tudi dom, ki ne bi nasprotoval načelom zdravega, okolju prijaznega bivanja.

Temne lesene predelne stene in masivno leseno stopnišče, ki je povezovalo dve etaži stanovanja, so zamenjale zračne stopnice, zavarovane s stekleno ograjo, ki prepušča svetlobo. Pod novim stopniščem sta arhitekta predvidela obilico prostora za shranjevanje, pa tudi poseben ohlajen prostor za Garyjevo dragoceno vinsko zbirko.

V drugem nadstropju, v katerem se je prej stiskala kopalnica, je nastala svetla, minimalistično opremljena knjižnica, iz katere stopnice vodijo v spalnico in novo kopalnico. Prav to zgornje nadstropje je s prenovo pridobilo največ. Nadomestitev zidane stene s stekleno je namreč temačno podstrešje spremenilo v prostoren, svetel prostor, ki se nadaljuje v prav tako razsežno, z lesom tlakovano in ozelenjeno strešno teraso.

Ker v mestu, kot je New York, za steklenimi stenami – prav takšna je namreč tudi stena, ki loči spalnico od kopalnice – človek ne more pričakovati zasebnosti, sta steni med teraso in spalnico ter spalnico in kopalnico opremljeni s senčili. Pa ne po lastničini želji – Dominique je namreč nad svojim novim domom in njegovo lokacijo tako navdušena, da bi se najraje kopala kar na terasi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860