Udumbara – drevo, sadež in predvsem cvet rastline z latinskim imenom Ficus racemosa – v hinduizmu in budizmu že dolgo zakriva tančica skrivnostnosti in božanskosti.
Gre namreč za rastlino, katere cvetovi so tako drobceni, da jih je skoraj nemogoče opaziti. Pojavljajo se tako redko, da nekateri pravijo, da rastlina cveti le vsakih 3000 let, pojav majcenih, filigransko drobnih cvetov pa naj bi napovedoval prihod novega kralja.
Cvetove rastline so prvič opazili šele leta 1997 na kipu Bude v nekem korejskem templju in izračunali, da je na dan odkritja minilo natančno 3.024 let od pojava budizma, kar naj bi potrjevalo negendo o edinstvenosti in preroški moči rastline.
Naslednje medijsko odmevno odkritje redkih cvetov se je pripetilo deset let kasneje, leta 2007, ko je male bele cvetke ob čiščenju cevi na svojem vrtu odkril gospod Ding, kmet iz severnovzhodne kitajske province Liaoning.
Od tedaj so novice o zapažanju cvetov Udumbara začele prihajati z različnih koncev sveta – med drugim iz Tajvana, Koreje, Združenih držav in Nemčije.
Številna prijavljena odkritja so znanstveniki, ki so se jih ogledali, zavrgli, saj so ugotovili, da ne gre za redke, skrivnostne cvetove, ampak za ličinke mrežekrilcev, ki jih te žiželne odložijo na tanke nitke na liste rastlin.
Koliko je torej resnice v legendi o preroški rastlini, ki s svojim izjemno redkim cvetenjem napoveduje verske prelomnice?
Glede na to, da poznamo številne rastline, ki cvetijo le enkrat v življenju, ali pa na primer vsakih 30 do 80 let, cvetenje vsakih 3000 let morda ni popolnoma nemogoče.
O verjetnosti rastlinske jasnovidnosti pa naj presodi vsak sam.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV