Dominvrt.si
Pariz

Razkošje na 25 kvadratih

S.B.
07. 03. 2011 22.19
13

Tolikokrat opevani Pariz še danes privablja umetnike, ljubitelje umetnosti, pa tudi romantike nasploh. V prispevku preberite, kako so arhitekti iz studia Swan na Montmartru ustvarili romantično gnezdece, ki se ga gotovo nihče ne bi branil, kljub temu da ne meri nič več kot 25 m2!

Ob obisku romantičnega Pariza se je vsekakor treba vzpeti na Monmartre - hribček, od koder je Pariz videti kot na dlani. Med stisnjenimi stavbami odmeva harmonika in ko se pred vrati cerkve Sacre Coeur strne nova gruča turistov, poleti z bele strehe v modro nebo jata golobov, ki se kmalu zatem spet vrne na svoje mesto ...

Ozke, vijugaste in tlakovane ulice, dvignjene nad francosko prestolnico, pa več kot celo stoletje navdušujejo tudi umetnike. Odkar je konec 19. stoletja Montmartre postal umetniško središče Pariza, so svoje ateljeje med drugim tam imela tudi zelo znana umetniška imena kot denimo Amedeo Modigliani, Claude Monet, Vincent van Gogh, Pablo Picasso in Salvador Dalí.

Če Monmartra še niste obiskali, pa se njegovih ulic morda spomnite iz nedavno predvajanih filmov: La vie en Rose – o življenju šansonjerke Edith Piaf, ali prigodah simpatične Parižanke Amelie. Morda pa ste si ogledali romantični muzikal Moulin Rouge! ki so ga prav tako posneli na tej priljubljeni pariški točki.

Pariz
Pariz FOTO: Reuters
Kakorkoli že, imeti stanovanje na tej prestižni lokaciji v osrčju Pariza je vsekakor privilegij, ki se ga ne gre braniti. Prenovo stanovanja v eni od montmartrskih ulic, o katerem bomo govorili, so prevzeli pariški arhitekti iz studia Swan.

Osrednji cilj prenove je bil ustvariti svetlo, prostorno in zračno domovanje, ki pa mora biti tudi funkcionalno, vsem kriterijem pa mora zadostiti na 25 m2.

V prvem koraku prenove so porušili steno, ki je osrednji prostor delila na dva. Pri organizaciji prostora so se arhitekti držali načela popolne odprtosti, saj so želeli vnesti v stanovanje čim več naravne svetlobe.

Montmartre
Montmartre FOTO: Reuters

Kuhinjo, kopalnico in stranišče so arhitekti umestili vzdolž stene, nasproti oken. Osrednji, torej dnevni prostor v garsonjeri deli le knjižna omara – ki pa je bela in dovolj zračna, da ne zmanjšuje prostora. Precej pozornosti pa so namenili tudi pohištvu, tako so denimo z omarami zapolnili tudi prostor nad vrati, pod eno od omar pa so pustili prazen prostor, tako da lahko lastnik p potrebi tja odloži nakupovalne vrečke, nahrbtnik s knjigami ali torbo s športno opremo, ne da da bi mu te bile v napoto.

Stanovanjce so odeli v kombinacijo bele in rdeče, ki sta v dom vnesli svežino in življenjsko energijo. Z lesenim podom in knjižno omaro iz lesa v njegovi prvinski podobi so arhitekti ohranili stik s preteklostjo in tudi s pristno naravo. Brez zadržkov lahko rečemo, da so na 25 m2 ustvarili pravi montmartrski mini raj.

Čeprav je stanovanje majhno, so poskrbeli, da je funkcionalno in prijetno za bivanje sredi ene bolj prestižnih pariških sosesk!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860