S skoraj dvema metroma višine je razkošna keramična vaza verjetno precej višja od svojega novega lastnika, pa tudi njena cena sega precej visoko – na dražbi v dražbeni hiši Skinner v Massachusetsu so jo namreč prodali za več kot 17.000 ameriških dolarjev.
A cena pravzaprav ni tako vrtoglava, kot se morda zdi na prvi pogled.
Gre namreč za pravo umetnino, ki so jo v delavnici Royal Doulton Lambeth v Londonu v 19. stoletju izdelali po naročilu. Naročnik naj bi bil indijski Maharadža Duleep Singh, ki je v svojem razkošnem domu poleg lepot vzhodnega sveta očitno želel občudovati tudi velikansko mojstrovino evropskih mojstrov.
Morda celo bolj kot sama, brez dvoma osupljiva, velikost vaze, je namreč pomembna in zanimiva tehnika, v kateri je vaza izdelana in poslikana.
Gre za tako imenovano „fajanso“, tehniko poslikave keramike, ki izvira iz Egipta, v mojstrskem obvladovanju tega prefinjenega okraševanja pa so se kasneje urili predvsem umetniki iz Španije.
Dotično vazo, namenjeno indijskemu mogotcu, je z motivi dalij, prepletenih z bambusovimi stebli, palmovimi listi in drugim zelenjem, poslikala Florence Lewis, ena najbolj nadarjenih in priznanih umetnic studia Lambeth.
Kdo je novi lastnik keramične mojstrovine, ni znano, v dražbeni hiši pa so povedali, da je bila ta prinešena s strani trgovca s starinami, ki naj bi jo kupil v devetdesetih letih prejšnjega stoletja.
Nadvse ponosni pa so na to, da je vaza pristala prav pri njih.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV