Ko je 6. oktobra Nasin satelit Terra posnel ruski polotok Kamčatka, je bilo vse mirno. Pravzaprav se je tako le zdelo …
Le dve uri zatem je bil prizor namreč povsem drugačen, saj je izbruh vulkana Šiveluč, ki se nahaja na polotoku Kamčatka pustil sled dima in vulkanskega pepela, dolgo kar 220 kilometrov. Dim je potoval približno 90 kilometrov proti smeri jugovzhod, nato pa je zaradi spremembe vetra spremenil smer, in sicer na vzhod.
Terra je posnela Kamčatko pred in po izbruhu vulkana, fotografije pa jasno kažejo na presenetljivo moč narave, ki le v nekaj urah drastično spremeni podobo Zemlje. To je tudi presenetilo znanstvenike.
Skupina za izredne razmere na polotoku Kamčatka je sporočila, da se je vulkanski dim povzpel kar na višino treh kilometrov nadmorske višine.
Šiveluč je eden izmed največjih in najbolj aktivnih vulkanov na Kamčatki, visok pa je 3283 metrov. Pobočje vulkana v bež barvi, kot je tudi vidno na Nasinih forografijah, je nastalo po uničujočem izbruhu leta 1964. Svetle plasti kamnin so nastale po plazu, ki ga je sprožil izbruh vulkana.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV