Dominvrt.si
image (28)

Skrivnostno izginotje ostaja nepojasnjeno

S.B.
24. 12. 2011 09.26
12

Kenijsko mesto Gede ostaja velika skrivnost. V 17. stoletju so prebivalci izginili, zgodovinarji pa še danes ne vedo, kaj se je z njimi zgodilo.

Ljudje se rojevamo in umiramo, mesta nastajajo in izginjajo. Prvo je povsem skladno z naravnim ritmom, drugo pa največkrat pojasnjujemo z zgodovinskimi okoliščinami, ki so spodbudila nastanek in razvoj in končno privedla tudi to konca neke naselbine.

V primeru kenijskega mesta Gede (tudi Gedi) pa zgodovinarji zaenkrat še niso našli ustrezne razlage, zakaj je mesto po več kot 300 letih obstoja preko noči skoraj ''čudežno'' izginilo. Pravzaprav so izginili prebivalci, ki so za seboj pustili obsežno arhitekturo ter infrastrukturo.

Danes je ta v veliki meri obraščena z gostim gozdom. Ta pa daje ostankom mesta - stebrom, cestam, tlakovcem, stenam … - še veliko bolj skrivnosten videz.

Mesto Gede je nastalo v 13. stoletju, v 17. stoletju so prebivalci izginili in lokacija, o kateri ni zapisov v nobenem od zgodovinskih virov, je ostala pozabljena. Vnovič so jo odkrili šele v dvajsetih letih 20. stoletja, leta 1948 pa so začeli z obsežnimi arheološkimi izkopavanji.

Na osnovi najdb so ugotovili, da je bilo mesto povezano z vsem do tedaj znanim svetom. Med najdbami so biseri iz Benetk, škarje iz Španije, kovanci in vaze s Kitajske. Sklepajo tudi, da se je mesto preživljajo s trgovanjem. Ker se nahaja v notranjosti, sredi gozdnate kenijske pokrajine, ostaja nemalo vprašanj, kako so ohranjali tržne poti.

Domnevajo, da je mesto štelo med 2500 in 3000 prebivalcev, ti pa so uživali prednosti urbanistične ureditve, kot je v tistem času številna srednjeveška mesta sploh niso poznala.

Ohranjene ruševine kažejo, da so bile stavbe grajene iz koral, zemlje in ometa. V premožnejših stavbah so imeli kopalnico z urejenim vodovodom in kanalizacijo, ki je srednjeveški gradovi v Evropi niso poznali. Med ohranjenimi stavbami je poleg številnih hiš tudi palača, ostanki mošeje, trdnjave in pokopališča.

Ceste in ulice so bile utrjene in opremljene z jarki, po katerih je odtekala voda. Vse to kaže, da je bila civilizacija v tistem času precej razvita.

Še zmeraj pa ostaja mesto polno skrivnosti. Arheologi in zgodovinarji namreč ne morejo ugotoviti, zakaj je bilo mesto kar naekrat opuščeno, saj ni vidnih nikakršnih sledi bitk, vojevanja ali kuge.

Raziskave še potekajo, mesto pa velja za enega najbolj skrivnostnih in hkrati tudi neodkritih zakladov Kenije. Ogled zanimivega in misterioznega muzeja priporočajo zlasti ob sončnem vzhodu ali zahodu, ko je okolica še veliko bolj privlačna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854