Nenadna sprememba barve reke Goldstream v živo oziroma fluoroscentno zeleno je povzročila veliko medijske pozornosti. In vsekakor nemalo čudenja v Kanadi in marsikje drugje po svetu.
Neonsko zelena sprememba drugače povsem običajne reke je sprožila številna vprašanja. Eno od teh je seveda bilo, kako je do tega prišlo. Ob tem pa je lokalne prebivalce zagrabil strah, kakšne bodo posledice obarvanja reke za rečne in gozdne živali.
Reka se je sicer po dobri uri vrnila na prejšnjo – normalno barvo, a to preiskovalcem in znanstvenikom ni preprečilo temeljite obravnave primera.
Večina ugibanj je kazala na človeški faktor, ob iskanju krivcev pa so oboji skušali priti do dna ugotovitvi, kakšno snov so nepridipravi uporabili za tako nenadno in nenavadno spremembo barve reke.
Po nekaj testih so ugotovili, da se je v reki najverjetneje znašel fluorescein, nekakšno oranžnordeče barvilo, ki daje rumeno raztopino z zeleno fluorescenco.
Kar je bila pravzaprav dobra novica, saj snov ni bila toksična in - vsaj tako so poročali v Kanadi - nima nobenih posledic za živa bitja.
O storilcih ni bilo rečenega nič razen to, da je bila kemijska snov najverjetneje v reko odvržena namerno, brez natančne sledi, kje je vstopila v vodo.
Zakaj bi nekdo želel namerno uničevati ekosistem, je tema, ki je v Kanadi še vedno na dnevnem redu.
Aktualne pa so tudi debate o video nadzoru v gozdovih.
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV