Smrtno nevarna legionela
Če klimatske naprave ne vzdržujete in čistite, kot to priporočajo proizvajalci, se lahko v njih začnejo razvijati različne plesni, virusi in bakterije. Najnevarnejša med njimi je gotovo legionela, za katero je že večina ljudi prepričanih, da gre za stvar preteklosti, vendar se občasno še pojavi. "Bakterija legionela je prisotna v več naravnih okoljih, kjer je v tako majhnem številu, da ne pomeni tveganja za ljudi, vendar včasih zaidejo v vodne sisteme, ki so namenjeni za oskrbo s pitno vodo, hlajenje (hladilni stolpi), v bazene s kopalno vodo, bazene z industrijsko vodo itd. Legionele se najbolje razmnožujejo v topli vodi. V nenaravnem, umetnem okolju se legionele ob primerni temperaturi in drugih dejavnikih okolja močno namnožijo in začnejo predstavljati nevarnost za zdravje ljudi," so zapisali na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja Slovenije.
Bakterije se razvijejo predvsem v vodovodni napeljavi in klimatskih napravah večjih objektov, kot so hoteli, javna kopališča in podobno. Klice se uspešno razvijejo, če je v vodovodni napeljavi temperatura vode med 40 in 55 °C, hkrati pa v napeljavi nastajajo vodni žepki s stoječo vodo. Klimatske naprave in vodovodna omrežja morajo biti zato dobro vzdrževani, temperatura vode v omrežju pa okoli 60 stopinj Celzija, saj ob tej temperaturi legionela ne preživi.
Ker je običajna pot okužbe z bakterijo prek vdihavanja kapljic v zraku, ki vsebuje legionele, so lahko zdravju škodljive tudi klimatske naprave oziroma njihovo neustrezno vzdrževanje. Tudi časnik Daily Mail je že poročal o številnih okužbah s to nevarno bakterijo prek sistemov za ohlajevanje v javnih prostorih.
Umazanija v notranjosti povzroča neprijeten vonj
Okužbe z modernimi klimatskimi napravami, ki jih imate v domu, sicer niso znane, saj se topla voda ne zadržuje v sistemu. Čeprav morda ni strahu pred okužbo z legionelo, pa je vlažno okolje klimatskih naprav ugodno za razvoj številnih drugih bakterij.
Da bi se jim izognili, se priporoča redno vzdrževanje v obliki letnega servisa, pri katerem se naprava pregleda in se po potrebi opravi dezinfekcija.
Če svoje klimatske naprave ne čistite in vzdržujete, kot je to predpisano v navodilih proizvajalca, bo manj učinkovita, porabila bo več energije, zaradi razvoja raznih gliv pa bo postala zdravju nevarna.
Umazanija v notranjosti povzroča neprijeten vonj, lahko tudi zamaši odvod kondenzanta, kondenzacija v klimatski napravi pa povzroči razvoj gliv in plesni. Zato je priporočljivo, da enkrat letno, najbolje pred začetkom sezone hlajenja, naročite pregled pri pooblaščenem serviserju. Ta bo očistil filter in ventilator, preveril delovanje kondenzatorja, tesnjenje in količino hladilnega sredstva v napravi.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV