Tudi v Sloveniji robotski sesalniki v gospodinjstvih, niso več izjema. Dosegljiva cena ter vse manj prostega časa, sta dva glavna razloga, katera navajajo v podjetju Simatik d.o.o, kjer med drugim izpostavijo tri glavne značilnosti, zaradi katerih se ljudje najpogosteje odločijo za nakup robotskega sesalnika. Prihranek na času, ki bi ga sicer porabili za to opravilo in posledično pogostejše čiščenje je tisto kar je danes za mnoge prezaposlene družine najbolj pomembno. Veliko vlogo ima tudi stranska krtača, ki očisti robove katerih ročni sesalnik ne doseže. Prav tako pa pogostejše čiščenje in manj prahu na tleh pomeni tudi manj prahu v zraku in posledično bolj zdrav prostor.
Najpogostejše vprašanje pred nakupom pa je kljub vsemu še vedno rok dobave in cena posameznih rezervnih delov po poteku garancije. Zaradi tega so na primer v omenjenem podjetju omogočili, da je dele možno naročiti kar preko njihove spletne trgovine. Kupec je tako že pred nakupom sesalnika seznanjen tudi s cenami delov. Možno pa je dobiti praktično vse. Tudi manjše plastične dele, ki stanejo manj kot 1 evro.
Vaše edino delo je, pritisniti na tipko
Robotski sesalnik se vključi s pritiskom na eno tipko (na sesalniku ali daljinskem upravljalniku). Seveda ima tudi možnost dodatnih nastavitev, kot so časovniki, hitrost delovanja in ročno vodenje in katerih ob vsakdanji uporabi ni potrebno spreminjati. Vse funkcije in nastavitve so izpisane na LCD ekranu daljinskega upravljalnika. Ta uporablja radijske valove, zato 'robota' ni potrebno usmerjati proti sesalniku.
Skrtači, posesa, pobriše in razkuži
Kako pravzaprav ti sesalniki delujejo? Opisali bomo enega od robotskih sesalnikov podjetja Simatik. Sesalnik ima štiri funkcije oziroma 4 v 1:
Skrtači
Dve vrteči krtači (prva je gumijasta in druga s ščetinami) pobere večjo umazanijo. Programirano se giblje tudi ob steni in mu pri tem pomaga še stranska krtačka, ki pod sesalnik povleče tudi umazanijo iz kotov, robov in drugih predmetov v prostoru.
Posesa
Za krtačo je sesalni del, ki posesa prah in manjše delce.
Pobriše
Za čiščenje gladkih površin (parket, laminat, ploščice,...) je na spodnji strani sesalnika prostor, na katerega namestite priloženo krpico iz mikrovlaken. To lahko malo navlažite in robotski sesalnik vam bo posesana tla tudi rahlo obrisal.
Razkuži
UV lučka razkuži in dezinficira tla. Sicer pa, ko sesalnik zazna nizko stanje akumulatorjev samodejno poišče polnilno postajo in se prične polniti. V primeru, da imate vključeno funkcijo 'Full go', po polnjenju, s sesanjem avtomatično nadaljuje. Sesalnik ne potrebuje posebnega vzdrževanja. Potrebno pa je redno prazniti zbiralnik smeti in filter. Enostaven postopek, vam bo vzel le približno10 sekund, pogostost praznjenja pa je odvisna od tega, kako umazane so vaše površine.
Imate preprogo? Nič zato!
Sesalniki delujejo namreč tako na ravnih površinah, kot tudi na preprogah. V kolikor je to potrebno, sesalnik med prehodom iz enega v drug prostor, premaga tudi ovire visoke do 2 cm. In, če se vrnemo k preprogam, je seveda, tako kot tudi pri ročnih sesalnikih, potrebno upoštevati, da nekatere preproge za sesanje niso primerne, saj se ovijejo okoli krtač.
Pred njim so domače živali in otroci varni
Sesalnik za hišne ljubljenčke ali majhne otroke ni nevaren, saj ima senzorje, ki zaznajo ovire oziroma njegov dvig. Tudi sicer pa nimajo gibljivih delov, ki bi bili ob normalni uporabi nevarni.
Nekateri kupci imajo slabe izkušnje iz preteklosti
Nekateri kupci imajo morda za seboj že kakšno slabo izkušnjo s prvimi robotskimi sesalniki, ki so se prodajali na slovenskem trgu. Ker pa je od tega minilo že precej časa, so se ti sesalniki pričeli medtem kvariti, kar je proizvajalce prisililo, da so si nabrali dodatne izkušnje in posledično sesalnike maksimalno izpopolnili. Prav tako je tudi skrb glede rezervnih delov, danes že povsem odveč.