Z domišljijo in spretnostjo si iznajdljivi oblikovalci notranje opreme v vse večji meri prizadevajo naravo „vrniti“ k človeku, ne da bi ji pri tem škodovali.
Eno takšnih podjetij, ki se je v svojem poslanstvu zavezalo k uporabi najboljših materialov za namene notranjega opremljanja, je nemško podjetje „Floor to Heaven“, ki se je – tako kot pove že njihovo ime „Tla do nebes“ - specializiralo za izdelavo talnih preprog.

A koncept ima širše razsežnosti od pokrivanja tal, saj njihove preproge presegajo raven uporabnosti. Pri izdelavi preprog imajo namreč v ozadju razmišljanje o zaščiti narave in združevanja narave s človekom oziroma uporabnikom in uporabnico.
Umetna lesena preproga v prostoru ustvarja občutek pristnosti in divjine ter vrnitve h koreninam, ter zadovolji tako estetske kot ekološke kriterije.
Da les v domu izgleda kot les, pa četudi to ni, nam dokazuje tudi izdelek Yvette Laduk, nizozemske industrijske oblikovalke, ki je z uporabo vzdržljivih umetnih materialov ustvarila prepričljive ''ponaredke'' naravnega lesa.

Nizozemka je prav tako izdelala pristen posnetek koluta drevesnega debla, ki ga skorajda ni mogoče ločiti od pravega.
Na videz surov, grob, trd, kot da smo ga v istem jutru posekali v njegovem naravnem okolju, a po svoji uporabnosti topel in mehek tepih, v katerega sproščeno položimo noge. ''Leseni tepih'' je bil narejen zato, da bi nam nežno božal stopala, medtem ko se počutimo kot kraljice ali kralji sredi lastnega gozda, pravi avtorica.

Oba izdelka sta namenjena vsem urbanim iskalcem in iskalkam narave s spoštljivim odnosom do nje, ki jim ni mar za posekane brazilske pragozdove in zaradi gradenj novih avtocest iztrebljene gozdne površine.
Zahvaljujoč nekaterim sodobnim industrijskim oblikovalcem in oblikovalkam imamo možnost, da narava živi z nami in v naših domovih, a ni nujno, da jo zato uničujemo.
Pohvalno!
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV